Ballina Shëndeti Aktorja e famshme 52 vjeçare nga Kina, ndan me ne sekretet e...

Aktorja e famshme 52 vjeçare nga Kina, ndan me ne sekretet e saj kundër plakjes!

Gong Li është një aktore e famshme nga Kina, e cila duket se e gjeti burimin e rinisë.

E keni vënë re gratë kineze kanë një lëkurë të përsosur dhe duken shumë të reja? Epo, arsyeja është sepse ato kanë regjime strikte bukurie që i mbajnë të reja dhe të mrekullueshme.

Këtu janë disa nga sekretet e tyre:

Vaj Camellia për lëkurë dhe flokë të shëndetshëm

Shumë gra kineze përdorin vajin e camellisë për flokët e tyre pasi nxit rritjen e flokëve. Ky vaj shërben gjithashtu për trajtimin e plagëve dhe shenjave.

Uji i orizit për tonifikimin e lëkurës

Uji i orizit është produkti më i mirë për tonifikimin e lëkurës. Aplikojeni çdo ditë në lëkurë.

Çaj jeshil kundër plakjes

Çaji jeshil mund të përmirësojë ngjyrën dhe ta mbajë lëkurën tuaj të shëndetshme. Çaji jeshil do të zvogëlojë inflamacionet, do të ruajë elasticitetin e lëkurës dhe do të heqë toksinat e grumbulluara.

Nenexhik

Vajzat kineze kanë lëkurë porcelani dhe kjo është e gjitha në sajë të gjetheve të nenexhikut. Shtypni disa gjethe nenexhik për të bërë një paste dhe aplikojeni atë në lëkurën tuaj.

Shafran i Indisë për tonin e lëkurës

Kombinoni pak shafran dhe ujë për të bërë një pastë. Aplikojeni pastën në fytyrë dhe e lini atë për 15 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët. Kjo maskë është e shkëlqyer për rrudhat, madje edhe për tonin e lëkurës.

Masazh

Masazhi është gjëja më e mirë që mund të bëni për lëkurën tuaj. Ajo përmirëson qarkullimin dhe ndihmon trupin të heqë qafe toksinat. Masazhet e fytyrës janë të shkëlqyera për të reduktuar qeset nën sy, duke e bërë lëkurën rinore dhe me ngjyra të ndezura!/Shije.al

Artikulli paraprakKuran Qerim, dorëshkrimi i rrallë i shek. XIX në Drejtorinë e Arkivave
Artikulli tjetërNjihuni me “Corbellati”, makinën më të shpejtë në botë, arrin 500 km/ h