Ballina Argëtim Jetë & Stil Imagjinata mund të zvogëlojë vuajtjet

Imagjinata mund të zvogëlojë vuajtjet

Thjesht duke imagjinuar diçka që të jetë më pak e dhimbshme mund të lehtësojë përvojën tuaj në të, sugjeron një hulumtim i ri nga Hollanda.

Teoria mbështetet në efektin (placebo) i cili thotë se përvoja jonë është e formësuar nga pritjet tona – kështu që nëse imagjinoni se diçka nuk do të dëmtohet, ajo thjesht nuk mund të dëmtohet, njofton Klan Kosova.

Përmes ushtrimeve të vizualizimit, studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit e eksperimentit mund të kontrollonin në një farë mase sa të dhimbshme ishin përvojat e tyre.

Autori i studimit shpreson që puna e saj në njerëz të shëndetshëm mund të aplikohet tek pacientët për të ndihmuar në lehtësimin e vuajtjeve të tyre përmes dhimbjeve kronike dhe kushteve të tjera, njofton Klan Kosova.

Artikulli paraprakVuani nga sheqeri në gjak, ja çfarë ushqimesh duhet të hani
Artikulli tjetërKy lajm është për ju që keni një lule në kokë, ja çfarë duhet të dini