Ballina Argëtim Kuriozitete Pagoi taksën një herë, i donte nazistët, ishte një alkoolik: Njeriu që...

Pagoi taksën një herë, i donte nazistët, ishte një alkoolik: Njeriu që shkroi “Bibla IKEA” dhe kontrolloi gjithçka deri në vdekje

“Kursimi” ka qenë emri i tij i mesit, ndërsa nga punëtorët ka kërkuar që ta dijnë përmendësh “Biblën e Ingvartit”.

Muaji janar, është muaji i vdekjes së Ingvara Kamprad, themeluesit të kompanisë së njohur IKEA dhe sipas informacioneve të Blimberg, ai ka qenë njeri i 4 më i pasur në botë.

Kamprad shënoi epokën e tërë në bërjen dhe shitjen e mobileve dhe pajisjeve shtëpiake, dhe ai ka qenë vetëm 17 vjeç kur themeloi IKEA.

Perandoria botërore e njohur për çmimet e saj të volitshme të mobileve të ndoshta nuk do të ishte kjo që është tani në rast që Kamprad nuk do të kursente me zell çdo dollar në të cilin shpesh mbivlerësonte veten, transmeton gazetametro.net

Ka qenë kampion i kursimit, ka vozitur një veturë shumë të vjetër, ka blerë pemë vetëm kur çmimi i është ulur.

Nuk ka asnjë suedez i cili, për Ingvar Kamprad, “në topin e parë” tha se ai ishte një vizionar, por edhe një kursimtar i madh.

Volvo e tij të vjetër po e voziste gjithë jetën e tij (megjithëse mbante një porsche në garazhin e tij që nuk voziste kurrë). Dhe kur po fluturonte, do të blinte gjithmonë një biletë për një klasë ekonomike.

Rrobat i blinte në dyqanet e dorës së dytë, drekën në restorante të lira dhe ushqimet i blinte në tregjet më të lira.

Ai priste që çmimet e frutave të bien pasdite dhe pastaj ai shkonte t’i blinte, shkruajnë mediet suedeze.

Dhe tani gjëja më e çmendur – Kamprad është qethur vetëm në rastet kur ka vizituar vendet më pak të zhvilluara, sepse shkuarja të floktari atje kishte një çmim efektiv.

Ai gjithmonë ka kërkuar si dhe ku të kursej, këtë mund ta konfirmojnë edhe punëtorët e IKEA. Edhe pse ka qenë korrekt me punëtorët, ata nuk kanë pasur një pagë të lartë apo bonuse.

Në Londër ai gjithnjë udhëtonte me autobus, jo me taksi, ndërsa në Kopenhagë një herë, në hapjen e IKEA, ai kaloi gjithë ditën në ndërtesë, edhe pse ceremonia përfundoi tre orë para përfundimit të orarit të punës.

Pse? Ai nuk donte të largohej për një gjysmë dite, sepse ai pagoi parkim për tërë ditën.

Ka kërkuar nga drejtori që ai të merr vetit e tij.

Gjithçka që ka bërë, prandaj, të gjitha zakonet e kursimit të tij, ai i barti në formën e shantazhit te zëvendësi i tij  dhe drejtorëve të tjerë të sektorit.

Ata të gjithë duhej të udhëtonin me klasin ekonomik, me autobusë nëpër metropole, si dhe të hanin drekë në restorante të lirë. Kush nuk ndjek shembullin e tij – ai do të pushohej nga puna.

Është e çuditshme nëse dihet se sipas të dhënave të Bloomberg Ingvar Kamprad kishte pasuri prej 39.7 miliardë euro, gjë që e bën atë të renditet i katërti në listën e njerëzve të pasur të botës.

Ai ishte i fiksuar me kontroll, për aq sa ai gjithmonë kërkoi nga shefat e departamentit t’i përcjellin atij gjithçka që ata dëgjonin ose shihnin.

Ai gjithashtu kishte një problem, pijen. Pavarësisht këshillës së mjekut, ai nuk arriti të luftonte kundër alkoolizmit, ndërsa pa alkool ka mund të qëndroj vetëm 3 vjet.

I fiksuar për kontroll, themeluesi i “Biblës IKEA”

Për Kampradin, thuhet se ai ka qenë i fiksuar me kontroll, si dhe ka ndonjë formë të çrregullimit të opsesionit.

Punonjësit në mbarë botën duhej të miratonin të ashtuquajturën “Bibla IKEA” si Bibla.

Ai përmbante rregullën e mëposhtme:

– Nuk kemi nevojë për makina të shtrenjta, tituj, simbole të statusit, ose të marrim qepësit më të mirë për uniformat. Ne mbështetemi në forcat dhe aftësitë tona, si dhe në vullnet.

Ai gjithmonë e dinte se si t’i zgjidhte rivalët

IKEA shpërtheu në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Kur mori primatin e saj në Skandinavi, rivalët u përpoqën të rrezikojnë bojkotin, por Kamprad thjesht hapi fabrika të reja në Poloni, ku ata kishin kosto më të ulëta.

Amerikanët e takuan këtë kompani për herë të parë në vitin 1986 në Filadelfia. Më vonë ata u takuan me Mbretërinë e Bashkuar, Kinën dhe Rusinë.

Sot, IKEA ekziston në 49 vende të botës, përfshirë Serbinë, dhe qarkullimi i saj vjetor është mbi 35 miliardë euro.

Ai i donte nazistët, hebrenjtë kërkuan që produktet e tij të bojkotoheshin

Ingvar Kamprad hyri në partinë naziste në Suedi në vitin 1943, gjë që bëri që shërbimi i inteligjencës të formonte një dosje për të në të njëjtin vit.

Ndërsa në parti ai ishte duke u përpjekur për të rekrutuar djem të rinj, pasi ai kishte një lloj funksioni në të. Ai mbeti në kontakt me nazistët deri në vitet 1950.

Një numër i grupeve hebre nga Suedia kërkuan një bojkot të përgjithshëm të produkteve IKEA, për shkak të lidhjeve të Kamprad me nazistët.

Megjithatë, thjeshtësia dhe qasja financiare e produkteve ka ndikuar në çdo aspekt të protestave kundër kësaj kompanie në fiasko.

Si u krijua IKEA dhe çka do të thonë shkurtesat e emrit

Një nga biznesmenët më të mëdhenj të shekullit të 20-të erdhi në idenë e fillimit të punës pasi babai i tij në moshën 17 vjeç e nderoi atë me paratë për sukses të mirë në shkollë.

Përkundër disleksisë, Kamprad kishte një fuqi të jashtëzakonshme të vullnetit dhe mbi të gjitha një vizion të një biznesi të suksesshëm, megjithëse nuk kishte përvojë pune.

Koncepti i IKEA është hartuar nga inicialet e tij, si dhe nga emri i fermës (Elmtarid) dhe fshati (Agunarid).

Duke vëzhguar punëtorët se si të heqin këmbët e tryezës për ta shtyrë atë në një nga xhepat e blerësve, Kamprad kuptoi se nuk do të ishte keq të hapësh një dyqan për gjëra të thjeshta praktike. Pastaj ideja u përhap në mobile.

Ai donte të kalonte tërë jetën e tij duke bërë këtë biznes në Suedi, por regjimi tatimor në atë kohë i bënte planet shumë shqetësuese. Pra, në vitin 1973, ai u zhvendos në Zvicër për t’u kthyer në shtëpi në vitin 2013. Duke u kthyer në shtëpi përshpejtoi vdekjen e gruas së tij, Margaret, për shkak të së cilës donte të ishte vetëm, i rrethuar nga miqtë dhe familjen. Tatimi ishte pagesa e parë dhe e vetme në vitin 2015./gazetametro.net

@tn.lajmelokale
@tetovanews