Ballina Shëndeti Si t’a largojmë lemzën

Si t’a largojmë lemzën

Shurupet kundër kollës dhe trajtimet tjera mund ta qetësojnë gjendjen, por ju gjithmonë duhet vizituar mjekun e përgjithshëm nëse keni lemzë të vazhdueshme.

Lemza është një lloj i kollës së thatë që mund të irritojë fytin dhe mushkëritë tuaja, si dhe të shkaktojë probleme tjera në fyt.

Por, ju mund të liroheni nga simptomat e lemzës duke pirë mjaltë me çaj të nxehtë.

Nëse gjendja vështirësohet shumë shpejt, ose nëse keni dhimbje në gjoks, ju gjithashtu duhet të vizitoni një mjek profesional, transmeton ksp.

Shumica e kollit shkaktohen nga të ftohtit ose gripi. Ju mund të ulni rrezikun nga zhvillimi i kollës duke pastruar rregullisht duart tuaja.

@tn.lajmelokale
@tetovanews