Ballina Shëndeti Vuani nga sheqeri në gjak, ja çfarë ushqimesh duhet të hani

Vuani nga sheqeri në gjak, ja çfarë ushqimesh duhet të hani

Dihet tashmë se vezët janë ushqyese dhe po ashtu janë një burim i shkëlqyer i proteinave. Simptomat e sheqerit të lartë në gjak ndikojnë në vizion të dobët, verbëri, dëme nervore, sëmundje të veshkave dhe zemrës.

Ato te meshkujt mund të ndikojë në krijimin e impotencës. Duhet pasur parasysh se duhet të eliminoni ushqimet që rrisin nivelin e sheqerit në gjak.

Një mënyrë efikase për rregullimin e nivelit të sheqerit të gjakut është kombinimi i vezëve të ziera dhe uthullës.

Pastroni një vezë nga lëkura dhe hapni disa vrima në të. E vendosni në një gotë dhe hidhni në të uthull. Lini të qëndrojë gjatë gjithë natës. Në mëngjes, hani vetëm vezën dhe evitoni uthullën e mbetur. Gjatë mëngjesit pini një gotë me ujë të ngrohtë, në të cilën shtoni më parë një lugë gjelle uthull./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews