E enjte, 5 Gusht, 2021

DËBIMI I DIPLOMATIT RUS NGA MAQEDONI, JA ÇFARË THOTË AMBASADORI I RUSISË

Must Read

Ambasadori i Rusisë në Maqedoni, Oleg Shqerbak, vendimin e Maqedonisë për të larguar diplomatin rusë nga vendi për shkak aferës Skripal e ka quajtur si një veprim të pa matur mirë dhe veprim armiqësor ndaj Federatës Ruse.

Ai poashtu ka shtuar se pasojat nga ky vendim do t’iu bart vet shteti i Maqedonisë. Sipas tij, Maqedonia ka qenë e detyruar të merr një vendim të tillë, megjithatë, tha ai kjo nuk e përjashton nga përgjegjësia.
“Federata Ruse është anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurisë, anëtarë i Bashkësisë Ndërkombëtare dhe me shumë ë përgjegjësi sillet në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe bilateral.

Vendi ynë ka tradita të lashta dhe nuk kemi tradita që të shpejtojmë në vendimet dhe në hapat tona. Në praktikën diplomatike largimi i një diplomati paraqet një hap serioz dhe armiqësor. Ne do të kthejmë me përgjigjen tonë, por kjo përgjigje do të jetë adekuat por mirë i menduar”, ka deklaruar ambasadori rus Shqerbak, transmeton SHENJA.

Sa i përket deklaratës se diplomati ka tejkaluar kompetencat e tij, ambasadori tha se Qeveria e Maqedonisë, nuk ju ka dhënë atyre, ose ka refuzuar të jep provat për këto pretendime.

Ai shtoi se i vjen keq që Maqedonia si dhe shtete tjera kanë ra nën ndikimin e hapave armiqësore ndaj Rusisë. /SHENJA/

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Kosova përdor vetëm produkte serbe, habiten pse Bregoviçi këndon në Korçë

Kimete Berisha Një popull pa mbamendje! Menjëherë pas luftës, shqiptarët filluan të blejnë tulla nga Serbia, për t’i ndërtuar shtëpitë...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img