Ballina Shëndeti Keni mungesë vitaminash! Ja sinjalet që jep trupi juaj

Keni mungesë vitaminash! Ja sinjalet që jep trupi juaj

Shumë njerëz vuajnë nga mungesa e vitaminave por në disa raste ata nuk arrijnë ta kuptojnë këtë.

Gjtihësesi ata duhet të kenë parasysh se kur njerëzit kanë mungesë vitaminash trupi i tyre jep disa sinjale.

Më poshtë ne do tu tregojmë se çfarë sinjalesh jep trupi dhe çfarë vitaminash duhet të përdorni për tqë arritur një balance.

Humbja e flokëve- shkaktohet nga mungesa e B7, për ta rritur atë hani më shumë bajame, sojë, patate dhe banana.

Dhimbje muskujsh- shkaktohet nga mungesa e kalçiumit, magneziumit dhe kaliumit. Duhet të hani arra, kungull, banana dhe mollë.

Aknet në fytyrë- shkaktohen nga yndyrnat që ju merrni, duhet të shtoni biotinën dhe të ndryshoni dietën tuaj ushqimore. Duhet të hani kërpudha, patate, djathë, vezë, spinaq dhe lulelakër.

Keni dhimbje kockash- pasi nuk hani ushqime të pasura me vitamina B6, B12 dhe B9, hani më shumë fasule, agrume, fruta deti dhe shpezë.

Akne në trup- shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës A dhe D. Hani më shumë perime veçanërisht karrota dhe speca të kuq.

E bardha e syve tuaj është kthyer në të verdhë- pasi keni mungesë të vitaminës B12 përfshini në dietën tuaj salmon, ton, pulë dhe qumësht.

Mishrat e dhëmbve të acaruar- ndodh kur njerëzit kanë mungesë të vitaminës D dhe duhet të hani qumësht, oriz, domate, peshk, fasule, agrume.

Herpesi shkaktohet nga mungesa e vitaminës B3, B2, dhe B12 si dhe prej mungesës së hekurit dhe zinkut. Duhet të hani peshk, vezë, fasule, arra dhe perime.

Ju mjafton të ndryshoni dietën tuaj dhe çdo gjë do të rregullohet./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews