Ballina Aktualitet Kosovë Kuvendi voton kundër hetimit ndërkombëtar në rastin Dehari

Kuvendi voton kundër hetimit ndërkombëtar në rastin Dehari

Nuk janë votuar rekomandimet e paraqitura nga Vetëvendosje lidhur me vdekjen e dhunshme të aktivistit Astrit Dehari.

Me 45 vota kundër, 31 për, dhe 7 abstenime rekomandimet nuk kanë kaluar në Kuvend, shkruan Periskopi

Rekomandimet e Vetëvendosjes për rastin Dehari ishin që të ketë hetim ndërkombëtar lidhur me rastin.

Po ashtu si rekomandim është edhe dorëheqja e ministres së Integrimit Evropian, Dhurata Hoxhës, e cila në kohën kur ka vdekur Dehari ka qenë ministre e Drejtësisë. /Periskopi/