Ballina Argëtim Jetë & Stil Turqit hyjnë në Guiness me bakllavanë gjigante

Turqit hyjnë në Guiness me bakllavanë gjigante

Një grup shefash kuzhine në Turqi kanë thyer rekordin botëror Guiness për bakllavanë më të madhe, e cila peshonte gjysmë toni.

Ballkavaja gjigante u prezantua në Samitin e Gastronomisë në Ankara, ku u mblodhën qindra vizitorë për të marrë nga një copë.

Mehmbet Kanbur, i cili drejtoi grupin me 14 shefa tha se ëmbëlsira peshonte 518 kg, më shumë se dyfishi i rekordit të mëparshëm.

“Thyerja e rekordit u konfirmua nga një zyrtar i Rekordit Botëror Guiness që monitoroi ngjarjen nëpërmjet lidhjes me video”, njoftoi agjensia shtetërore Anadolu.

Bakllavaja, origjina e së cilës është mes Turqisë dhe Greqisë u përgatit në një tepsi 2 metra e gjysmë të gjerë dhe të gjatë 7 metra e gjysmë. Mehmet Kanbur deklaroi se për të realizuar këtë “projekt” pastiçierët kanë punuar tre muaj. /Ora News.tv/

@tn.lajmelokale
@tetovanews