Ballina Teknologji 13 vjet “YouTube”, kompania publikon videon e parë që u shfaq në...

13 vjet “YouTube”, kompania publikon videon e parë që u shfaq në rrjet (VIDEO)

Videoja e parë e YouTube, një klip prej 18 sekondash me mbi 48 milionë shikime u ngarkua 13 vjet më parë. Platforma tashmë e konsoliduar ka filluar si një site takimesh, por që atëherë e zgjeroi rolin e saj për të përfshirë çdo gjë që nga videot virale e deri në një platformë për influencuesit që të tregojnë jetën e tyre përpara gjithë botës.

E bukura qëndron që kjo nuk lidhet aspak me videon e parë të publikuar në Youtube nga themeluesi i saj.

Në këtë video historike, me titull “Unë në kopshtin zoologjik”, bashkëthemeluesi i YouTube Jawed Karim qëndron para dy elefantëve, duke shpjeguar se “ata kanë trungje vërtetë, me të vërtetë, me të vërtetë të gjatë …. Dhe kjo është mjaft interesante”.

Ai shton se kjo është “gjithçka që duhet të thuhet “. Videoja nuk është aspak e qartë se si doli në YouTube konsiderohet si një fyerje e hapur ndaj elefantëve, të cilët ndër të tjera mund të pikturojnë, të qajnë dhe të varrosin të dashurit e tyre.

Përshkrimi i videos gjithashtu pohon se “Sandstorm” i Darude po luhet diku në sfond, por është e pamundur të kuptohet nga prania e zhurmave në sfond. Kjo është një gjë e mirë nëse Karim shpresonte të shiste këtë video.