Ballina Bota Arabia Saudite nis ndërtimin e qendrës më të madhe të argëtimit në...

Arabia Saudite nis ndërtimin e qendrës më të madhe të argëtimit në botë

Kujdestari i dy xhamive të shenjtam Mbreti Salman shënjoi zyrtarisht të shtunën nisjen e projektit të argëtimit, Qiddiya, që do të jetë i pari i këtij lloji në Mbretëri.

Duke u përqendruar në një sipërfaqe prej 334 kilometrash katrorë, destinacioni i ri është vetëm 40 kilometra në perëndim të kryeqytetit saudit, Riad.

Ceremonia u zhvillua në praninë e Princit të Kurorës Muhammad Bin Salman, ministër i Mbrojtjes dhe Kryetari i Fondit për Investime Publike, si dhe disa princave dhe ministrat dhe një audiencë prej 300 personash nga e gjithë bota.

Mbreti Salman vendosi shkopin e fundit të logos Qiddiya, duke shkaktuar një shfaqje spektakolare të fishekzjarrëve që ndriçoi qiellin jashtë kryeqytetit dhe ndriçonte në mënyrë dramatike shkëmbinjtë e malit Tuwaiq me pamje nga vendi i projektit.

Fondi i Investimeve Publike (PIF), i cili mbështet projektin, pohoi se Qiddiya është një arritje kulturore, rekreative dhe shoqërore që forcon strukturën e pasur të Arabisë Saudite dhe plotëson nevojat në rritje të qytetarëve sauditë për të zhvilluar hobit e tyre, për të testuar talentet e tyre dhe për të shijuar turizmit vendas dhe aktiviteteve të kohës së lirë.

PIF ka njoftuar se Qiddiya dhe projekte të tjera të mëdha që kanë për qëllim diversifikimin e ekonomisë kombëtare për të kapërcyer luhatjet e çmimeve të naftës dhe për të shmangur mbështetjen në një burim të vetëm të të ardhurave siç përshkruhet në Vizionin 2030.

Projekti ka një sipërfaqe 2.5 herë më të madhe se Walt Disney World, ose 100 herë më e madhe se Central Park në New York – synon të tërheqë 17 milionë vizitorë deri në vitin 2030.

Artikulli paraprakMË PAK PASAPORTA ZVICERANE PËR TË HUAJT
Artikulli tjetërZAEV:ËSHTË E MUNDUR MARRËVESHJE PËR EMRIN TË KETË PARA SAMITIT TË KËSHILLIT TË BE-SË