Ballina Teknologji Boeing prodhon një avion spiun pesë herë më të shpejtë se zëri

Boeing prodhon një avion spiun pesë herë më të shpejtë se zëri

Gjiganti amerikan i aeronautikës, “Boeing”, prezantoi disa ditë më parë, me rastin e ekspozitës “AIAA SciTech Forum and Exposition”, konceptin e një avioni të ri spiun që mund të tejkalojë legjendarin “SR-71” të prodhuar nga konkurenti “Lockheed Martin”, njoftoi faqa e dedikuar për teknologjitë e reja “Hdblog.it”.

“Son of Blackbird”, është pseudonimi dhe do të jetë në gjendje të udhëtojë me një shpejtësi pesë herë më të lartë se sa ajo e zërit, rreth 6 216 kilometra në orë (duke kaluar shpjetësinë Mak 5).

Ky projekt frymëzohet nga një avion eksperimental i prodhuar nga “Boeing”, modeli “X-43”, që aktualisht mban rekordin si avioni më i shpejtë në botë, duke arritur një shpejtësi prej 11 200 kilometrash në orë.

Për momentin mendohet që modeli përfundimtar do të shfaqet në fund të vitit 2020

BalkanWeb

Artikulli paraprakTIKA do të restaurojë teqenë historike Arabati Baba në Maqedoni
Artikulli tjetërKim Jong-Un viziton nesër Korenë e Jugut, nuk do ta besoni çfarë do të marrë me vete