Ballina Bota Historike, Kim Jong-Un kalon kufirin

Historike, Kim Jong-Un kalon kufirin

Kim Jong-un është bërë udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut që ka vizituar Korenë e Jugut duke kaluar vijën ushtarake që ka ndarë gadishullin që nga fundi i Luftës së Koresë në vitin 1953.

Në një moment të pasur me simbolizëm dhe madhështi, kreu i Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe Kim shtrënguan duart në kufi.

Kim tha se shpresonte për një diskutim “të sinqertë” në një shkëmbim të ngrohtë hapjeje.

Vetëm disa muaj më parë, retorika e Koresë së Veriut ishte e luftës, por tani ata mund të diskutojnë një traktat paqeje dhe kundër armëve bërthamore.

Pjesa më e madhe e asaj që do të përqëndrohet në samitin është rënë dakord paraprakisht, por shumë analistë mbeten thellësisht skeptikë për entuziazmin e dukshëm të Veriut për angazhim./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews