Ballina Bota Inspektorët do të vizitojnë vendin e shpërthimit të armëve kimike

Inspektorët do të vizitojnë vendin e shpërthimit të armëve kimike

Inspektorë të armëve kimike në Siri do të lejohen të vizitojnë vendin e sulmit të dyshuar kimik në qytetin Duma të mërkurën, thanë zyrtarët rusë.

Ekipi ndërkombëtar ndodhet në Siri qysh të shtunën, por nuk është lejuar të vizitojë Dumën.

Sulmi i 7 prillit ka bërë që Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca të sulmojnë caqe të Qeverisë siriane një javë më vonë.

Siria dhe aleatja e saj, Rusia, mohojnë se ka pasur sulm kimik.

Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësimin se Rusia mund të ketë vizituar vendin e sulmit të dyshuar dhe “mund të ketë manipuluar me provat”.

Por, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se “mund të garantojë” se Rusia nuk e ka bërë një gjë të tillë.

Lavrov, në një intervistë për BBC-në, po ashtu tha se sulmi në Duma është “një gjë e organizuar”./shn/

Artikulli paraprakHuadhënësit grekë do të kalojnë stress test-in e Bankës Qendrore Europiane
Artikulli tjetërKomisioni Evropian publikon sot raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor