Ballina Aktualitet Kosovë Irinej: Nuk mund ta imagjinoj Serbinë pa Kosovën

Irinej: Nuk mund ta imagjinoj Serbinë pa Kosovën

Pozicioni i Kishës në çështjen e Kosovës është i qartë, e qartë si një ditë, si dielli, sepse siç tha ai “Kisha Serbe e filloi historinë e saj në atë zonë, ku Patriarkana e Pejës është vendbanimi i patriarkëve serbë dhe Kishës serbe”,

Kështu ka deklaruar patriarku serb Irinej në një intervistë për Tv Hram, transmeton Klan Kosova.

“Nuk mund ta imagjinoj Serbinë pa Kosovën dhe Serbinë paDeçanin, pa Patriarkanën e Pejës, Graçanicën dhe vende të tjera të shenjta”, ka shtuar ai, transmeton Klan Kosova.

@tn.lajmelokale
@tetovanews