Ballina Aktualitet Kosovë Kosova, kushti i BE-së për Serbinë

Kosova, kushti i BE-së për Serbinë

Mediet serbe sot kanë zbërthyer Raportin e Progresit të Komisionit Europian rreth atyre që Serbia duhet të bëjë për të vazhduar rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Në mesin e shumë kushteve Kosova gjendet në krye të listës së gjatë.

Sipas asaj që përcjell “veçernje novosti”, Serbia duhet të bëjë përpjekje shtesë në implementimin e marrëveshjeve të arritura me Kosovën për energjetikë, për Urën në Mitrovicë, menaxhimin e përbashkët të pikave kufitare, njohjen e diplomave dhe të kontribuojë në krijimin e kushteve që do të shpien në normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Kosovën e që do të definohet me një marrëveshje detyruese juridike.

Iniciativa e kryetarit të Serbisë Aleksandar Vuçiq për dialogun ndërserb për Kosovën është vlerësuar në Raport./am/

Artikulli paraprakKOCIAS: MAQEDONIA NË SAMTIN E ARDHSHËM NUK DO TË JETË PJESË E NATO-S
Artikulli tjetërZbulimi i madh në Rusi, 300 tulla me alfabetin më të vjetër të shqipes