Ballina Bota Kryediplomatët takohen në Bruksel, diskutohet edhe për “ndikimin rus në Maqedoni”

Kryediplomatët takohen në Bruksel, diskutohet edhe për “ndikimin rus në Maqedoni”

Shefat e diplomacive të vendeve anëtare të Aleancës Veri-Atlantike (NATO) do të takohen sot në Bruksel, para Samitit të qershorit.

Burime diplomatike të NATO-së kanë thënë për agjencinë e lajmeve MIA se nuk shohin rrezik të madh të ndikimit rus në Maqedoni.

Sipas këtyre burimeve, ky konstatim bazohet në përcaktimin e vendit për NATO, por edhe në mbështetjen e madhe të popullsisë për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

Rusia dhe Maqedonia pritet të përmenden në diskutimet në këtë takim.

Artikulli paraprakPrishtinë, djali rrah nënën
Artikulli tjetërMinistri serb: Haradinaj do të arrestohet nëse vjen në Preshevë