Ballina Bota Kryediplomati rus mirëpret zotimin e Trumpit për tërheqjen nga Siria

Kryediplomati rus mirëpret zotimin e Trumpit për tërheqjen nga Siria

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha se e mirëpret zotimin e presidentit amerikan, Donald Trump, për të tërhequr trupat amerikane nga Siria “shumë shpejt”, tani që grupi militant ISIS është mundur.

“Deklarata e Trumpit, javën e kaluar, tregon se ai mbetet i përkushtuar ndaj premtimeve të mëparshme, se SHBA do të largohet nga Siria”, tha Lavrov.

Rusia dhe presidenti sirian, Bashar al-Assad, për muaj të tërë i kanë bërë thirrje SHBA-së që t’i tërheqë rreth 2,000 trupat e saj nga Siria, duke thënë se prania e tyre atje është shkelje e së drejtës ndërkombëtare.

Assad shpesh ka thënë se ai nuk i ka ftuar trupat amerikane që t’i bashkohen luftës në vendin e tij, ashtu siç ka bërë me forcat ruse në vitin 2015.

Lufta civile në Siri ka nisur qysh në vitin 2011. Mbi 370,000 njerëz janë vrarë dhe miliona të tjerë janë zhvendosur./shn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews