Ballina Bota Lufta tregtare/Soja “tremb” ekonominë më të madhe në botë

Lufta tregtare/Soja “tremb” ekonominë më të madhe në botë

Tregtia e sojës midis Kinës dhe SHBA-së është vendimtare për bujqësinë amerikane dhe kjo do të ishte “viktima” e parë e një lufte tregtare midis dy ekonomive më të mëdha të botës.

Pekini njoftoi të mërkurën se do të vendosë një tarifë prej 25 për qind mbi bujqësinë amerikane, makinat dhe më shumë se 100 produkte nëse SHBA-ja vendos taksat mbi mallrat kineze.

Një nga çështjet më të ndjeshme mund të jetë tarifa për eksportet e sojës. Vitin e kaluar, eksporti i sojës, zinte eksportin më të madh bujqësor amerikan në Kinë, me një vlerë prej 12 deri në 14 miliardë dollarë.

Kthimi kinez vjen në një kohë kur prodhuesit bujqësorë të SHBA po përjetojnë kohë të vështira. Në shkurt, Departamenti Amerikan i Bujqësisë njoftoi se të ardhurat e fermës neto amerikane do të bien në nivelin më të ulët që nga viti 2006. Sektori i sojës është i vetmi sektor ku USDA parashikoi rritje.

Kina është konsumatori më i madh i sojeve në botë dhe ha rreth 60 për qind të prodhimit vjetor të botës, për të ushqyer industrinë e saj të bagëtive, më të mëdhenjtë në botë, duke përfshirë 400 milionë derra.

/Ora News.tv/

@tn.lajmelokale
@tetovanews