Ballina Aktualitet Lajme Ministri serb: Haradinaj do të arrestohet nëse vjen në Preshevë

Ministri serb: Haradinaj do të arrestohet nëse vjen në Preshevë

Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë Nebojsha Stefanoviq ka deklaruar se kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj do të arrestohet nëse vjen në Preshevë, pasi fletë arresti i gjykatës vendore për të është ende në fuqi, transmeton Koha.net.

“Në fuqi është fletë arresti i gjykatës sonë për të dhe gjithsesi se do të arrestohet po qe i qasshëm për policinë” ka thënë Stefanoviq për gazetën e Beogradit “Kurir”.

Haradinaj më herët ka thënë se është i gatshëm ta vizitojë Preshevën e Medvegjën me ftesë autoriteteve lokale duke shtuar se nuk do të lëvizë ilegalisht por me leje të autoriteteve serbe.

Fletë arresti për Haradinajn dhe kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi të cilat i ka shpallur Serbia, më nuk shihen në shihen në Interpol, e Stefanoviqi ato janë në bazën e Interpolit, por nuk janë të dukshme.

Kjo gazetë serbe përkujton se shkuarjen e vet në Beograd në prillin e vitit 2015 e kishte paralajmëruar kryetari aktual i Kosovës, atëherë ministër i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi.

Ministri Stefanoviq po ashtu e kishte paralajmëruar arrestimin e tij. Thaçi në fund e anuloi pjesëmarrjen në takimin ku ishte.

Artikulli paraprakKryediplomatët takohen në Bruksel, diskutohet edhe për “ndikimin rus në Maqedoni”
Artikulli tjetërMaqedonia, shteti me papunësin më të lartë në Evropë