Ballina Bota NASA jep alarmin: Brenda 24 orësh do të bjerë në tokë sateliti...

NASA jep alarmin: Brenda 24 orësh do të bjerë në tokë sateliti i prishur që peshon 8.5 ton, rrezikohet edhe Shqipëria

Mbetjet nga një stacion hapësinor i prishur kinez janë parë shumë pranë tokës dhe brenda 24 orëve të ardhshme pritet që të bjerë në tokë.

Agjencia kineze e hapësirës tha se stacioni do të ri-hyjë në atmosferë në 24 orët e ardhshme – në përputhje me parashikimet e Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA).

Tiangong-1 ishte pjesë e programit ambicioz të hapësirës së Kinës dhe prototipit për një stacion të drejtuar në vitin 2022.

Ai hyri në orbitë në vitin 2011 dhe pesë vjet më vonë përfundoi misionin e tij, pas së cilës pritej të binte përsëri në Tokë.

Shumica e stacionit ka të ngjarë të digjet në atmosferë, por disa mbeturina mund të mbijetojnë për të goditur sipërfaqen e Tokës.

Ku do të rrëzohet?

Kina konfirmoi në vitin 2016 se kishte humbur kontakt me Tiangong-1 dhe nuk mund ta kontrollonte më sjelljen e saj, kështu që ne nuk e dimë se ku do të përfundojë.

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) tha se ri-hyrja “do të zhvillohet diku midis 43ºN dhe 43ºS”, e cila mbulon një shtrirje të madhe në veri dhe në jug të ekuatorit.

Kjo thotë se kjo do të thotë se stacioni mund të binte diku nga Zelanda e Re në SHBA në mes të perëndimit.

Në këtë diametër përfshihet edhe Shqipëria.

Si do të jetë rrëzimi?

Stacioni gradualisht po afrohet pranë Tokës.

Shkalla e tij e prejardhjes “do të rritet vazhdimisht, pasi atmosfera që po stivëson stacioni bëhet më i trashë”, tha për BBC Dr Elias Aboutanios, Zëvendës Drejtor i Qendrës Australiane për Kërkimin e Inxhinierisë Hapësinore.

“Stacioni përfundimisht do të fillojë të ngrohet derisa të afrohet me 100 km [nga Toka],” thotë ai.

Kjo do të çojë në djegien e shumicës së stacionit dhe “është e vështirë të dimë saktësisht se çfarë do të mbijetojë nga përbërja e stacionit “.

Stacioni mund të arrijë shpejtësi deri në 26,000 km / h (16,156mph).

A duhet të shqetësohemi?

Shumica e stacionit prej 8.5 tonësh do të shpërbëhen ndërsa kalon nëpër atmosferë.

Çfarë është Tiangong-1?

Në vitin 2001, Kina hapi anije kozmike që mbanin kafshë testuese dhe në 2003 dërgoi astronautin e saj të parë në orbitë, duke e bërë vendin e tretë ta bëjë këtë, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA.

Programi për një stacion hapësinor filloi me zell me lansimin e Tiangong-1 të vitit 2011, ose “Pallatin Qiellor”.

Stacioni i vogël i prototipit ishte në gjendje të strehonte astronautët, por vetëm për periudha të shkurtra prej disa ditësh. Astronautia e parë femëror i Kinës Liu Yang vizitoi në vitin 2012.

Ajo përfundoi shërbimin e saj në mars 2016, dy vjet më vonë se ishte planifikuar.

Aktualisht, Tiangong-2 është në veprim dhe deri në vitin 2022, Pekini planifikon të ketë numrin 3 në orbitë në një postpuni të plotë operacionale në hapësirë./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews