Ballina Bota Në prag të luftës bërthamore, TV shtetëror rus këshilla mbijetese

Në prag të luftës bërthamore, TV shtetëror rus këshilla mbijetese

Teksa marrëdhëniet Rusi-SHBA janë në pikën e tyre më të nxehtë prej Luftës së Ftohtë Botërore, e me paralajmërimin e Trump për bombardime në Siri, mediat ruse kanë filluar të japin këshilla se si të mbijetojnë nëse shpërthen Lufta Bërthamore.

Televizioni publik rus, Rossiya-24news, gjatë një transmetimi rutinë ka sugjeruar se cilat janë ushqimet ideale për të mbijetuar si edhe paketimet që duhet përdorur teksa do jetojnë në vendstrehime në rast të një sulmi bërthamor.

Shikuesve u është thënë që të paketojnë oriz, pasi mund të ruhet deri në 8 vite, si dhe ushqime të thata si tërshëra që mund të zgjasin për 3 deri në 7 vite, si edhe lajthi, një nga më të preferuarat të rusëve që mund të ruhen deri në 1 vit.

“Nuk është e këshillueshme ruajtja e konservave të peshkut, pasi pas dy vitesh nuk mund të konsumohen. E sigurisht nuk mund të mbijetohet për vite të tëra në vendstrehim pa kripë, sheqer dhe qumësht, të paktën nga ai pluhur. Ëmbëlsirat nuk janë të këshillueshme, e duhen lënë pas”, ka thënë gazetari, duke shtuar “Sigurisht që glukoza është një element kyç për çlirimin e energjisë në trupin e njeriut, por ato krijojnë shumë etje dhe uji pa më të voglin dyshim do të jetë një nga burimet kryesore të mbijetesës”.

@tn.lajmelokale
@tetovanews