Ballina Bota Në prag të takimit të pritshëm Trump-Kim Jong Un, Irani reagon ashpër

Në prag të takimit të pritshëm Trump-Kim Jong Un, Irani reagon ashpër

Pas takimit të shefit të CIA-s, Mike Pompeo më Kim Jong Un, dhe konfirmimit të një takimi të mundshëm mes Presidentit Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut, ka reaguar Irani.

“Shtetet e Bashkuara jo vetëm që nuk arritën të zbatojnë anën e tyre të marrëveshjes me Teheranin, por po kërkojnë edhe më shumë,” u tha gazetarëve në Nju Jork, Mohammad Javad Zarif, ku po merr pjesë në një mbledhje të Asamblesë së Përgjithshme të OKB.

“Ky është një mesazh shumë i rrezikshëm për t’u dërguar njerëzve të Iranit, por edhe njerëzve të botës – që kurrë nuk duhet të vini në një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara sepse, në fund të ditës, parimi operativ i Kombeve të Bashkuara Shtetet janë ‘çfarë është e imja është e imja, çka është e jotja është e negociueshme’, tha ai, siç citohet nga Reuters.

Paralajmërimi i Iranit vjen pasi Koreja e Veriut bëri një njoftim të papritur të shtunën, duke deklaruar programin e tij të testimit bërthamor të ngrirë për një kohë të pacaktuar, përpara bisedimeve të nivelit të lartë me Seulin – dhe një takim historik të planifikuar midis Kim Jong-un dhe Donald Trump.

Ajo gjithashtu vjen përpara afatit të 12 majit për Trump për të vendosur mbi fatin e marrëveshjes bërthamore iraniane.

Udhëheqësi i shtetit komunist Kim Jong Un deklaroi se testet nuk ishin më të nevojshme, pasi Peniani e kishte treguar se zotëronte armë bërthamore.

Presidenti amerikan Donald Trump e cilësoi këtë si një lajm të mirë për botën.

Në mesazhin e tij në rrjetin social Twitter, kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se po priste me padurim të përballej kokë më kokë me Kim Jong Un në muajin qershor.

Zyra e Presidentit të Koresë së Jugut, Moon Jae In, i cili pritet te takohet me liderin e shtetit fqinj javën e ardhshme, tha se bëhej fjalë për një progres shumë të rëndësishëm.

Për Përfaqësuesen e Lartë të Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini ky ishte një hap i shumëpritur, por që duhej të çonte drejt denuklearzimit të verifikueshëm dhe të pakthyeshëm./sn/

Artikulli paraprakBugatti Veyron, e para në botë nga porcelani (VIDEO)
Artikulli tjetërShkrumbohet fabrika e riciklimit të mbetjeve në Tiranë (VIDEO)