Ballina Bota “Nëse arrin denuklearizimin në gadishullin Korean, Trump e meriton Çmimin Nobel të...

“Nëse arrin denuklearizimin në gadishullin Korean, Trump e meriton Çmimin Nobel të Paqes”

Senatori Lindsey Graham tha të premten se presidenti Trump e meriton Çmimin Nobel për Paqe në qoftë se ai arrin me sukses denuklearizimin në gadishullin Korean.

Në një intervistë me Fox News , Graham argumentoi se nëse Trump është në gjendje të sigurojë një premtim nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un për denuklearizim gjatë takimit të tyre që do të zhvillohet shumë shpejtë, atëherë presidenti do të meritonte çmimin e lakmuar që i ishte dhënë paraardhësit të tij në 2009.

“Kjo nuk do të kishte ndodhur pa Trump,” tha Graham të premten.

“Çfarë ndodhi? Donald Trump e bindi Korenë e Veriut dhe Kinën se ishte serioz për të sjellë ndryshime”, shtoi republikani i Karolinës së Jugut. “Ne nuk jemi ende atje, por nëse kjo ndodh, Presidenti Trump meriton Çmimin Nobel për Paqen”.

Graham vazhdoi të paralajmëronte se Kim po bënte një “gabim” në qoftë se ai u përpoq të mashtroje administratën Trump dhe të vazhdonte programin kontraktor të vendit, duke thënë se një veprim i tillë do të çonte në luftë.

“Një fjalë paralajmëruese: gjëja më e keqe që mund të bëjë Kim Jong Un është të luajë me Trump”, tha Graham. “Për të kaluar nëpër të gjitha këto lëvizje dhe për t’u kthyer në mënyrën e vjetër të të bërit biznes, Donald Trump nuk do të tolerojë të luajë”.

“Ne do të kemi paqe ose do të kemi një luftë tani sepse Kim Jong Un ka bërë një gabim nëse ai nuk është serioz”, shtoi ai.

Kim dhe Presidenti i Koresë së Jugut Hënë Jae-in ranë dakord të përfundojnë Luftën Koreane dhe zyrtarisht të fillojnë bisedimet për “denuklearizim të plotë të gadishullit Korean”, sipas një raporti të Associated Press pas bisedimeve historike që ndodhën të premten.

Trump e përshëndeti takimin me anë të një mesazhi në “Twitter” të premten herët në mëngjes, duke deklaruar se “koha do të tregojë” nëse Koreja e Veriut është serioze për denuklearizim, por vlerëson hapat e parë të marrëveshjes. Ai është i vendosur të takohet me Kim, takimin e parë të këtij lloji për një president të SHBA”.

“Pas një viti të tërbuar të lëshimeve të raketave dhe testimit bërthamor, një takim historik midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut u zhvillua. Gjërat e mira po ndodhin, por vetëm koha do të tregojë!” tha Trump.(TemA TV)

@tetovanews