Ballina Bota New York Times fiton çmimin Pulitzer

New York Times fiton çmimin Pulitzer

New York Times dhe revista New Yorker kanë fituar një çmim të përbashkët Pulitzer për raportimin e tyre mbi akuzat për ngacmime seksuale në Hollywood.

Raportet kanë sjellë poshtë manjatin e filmit Harvey Weinstein, i cili është akuzuar për sjellje të keqe dhe përdhunim seksual, ku ai thotë se të gjitha takimet seksuale ishin konsensuale.

Hetimet nxitën lëvizjen #MeToo, një shtytje të gjerë kundër ngacmimeve seksuale në shumë industri.

Pulitzer është çmimi më prestigjioz në gazetarinë amerikane./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews