Ballina Bota Analiza Parada e furishme e gënjeshtrave e Rusisë

Parada e furishme e gënjeshtrave e Rusisë

Rusia dëshiron të merret seriozisht në çështjet e çështjeve globale, por Presidenti Vladimir Putin ka treguar mospëlqimin e tij për rendin bazuar në rregullat e pas Luftës së Dytë Botërore. Çfarë dëshiron Rusia në vend të kësaj?

Në dy incidentet e fundit që përfshijnë përdorimin e kimikateve të jashtëligjshme, përgjigjja e Rusisë ka qenë një paradë e furishme e gënjeshtrave, shpjegimeve të çuditshme dhe përpjekjeve për të larguar vëmendjen nga gjetja e së vërtetës.

Rusia ishte shtet nënshkrues i Konventës për Armët Kimike, një traktat që ndalon “zhvillimin, prodhimin, blerjen, grumbullimin, mbajtjen, transferimin ose përdorimin e armëve kimike”. Këto janë rregullat që Rusia pranoi t’i bindet.

Më 4 mars, në qytetin jugor britanik të Salisbury, një ish oficer i inteligjencës ruse i kthyer në agjent të dyfishtë, Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia, u gjenden pa vetëdije në një stol.

Një hetim nga autoritetet britanike dhe Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike zbuloi se ata ishin helmuar nga një agjent nervor i zhvilluar gjatë viteve të fundit të Bashkimit Sovjetik, i njohur si Novichok. OPCW vuri në dukje se helmi ishte i “pastërtisë së lartë”.

Askush nuk ka zbuluar se kush e ka bërë këtë. Por Rusia u përgjigj me një valë të hedhjes së akuzave, disa prej të cilave qesharake. Një anëtar rus i parlamentit i cili dikur drejtoi Shërbimin Federal të Sigurimit sugjeroi se agjenti kimik erdhi nga Ukraina.

Një diplomat rus vuri në dukje shtetet baltike. Një zëdhënëse e ministrisë së jashtme ruse tha se Rusia kurrë nuk ka punuar me Novichok por vendet që mund të kenë bërë diçka të tillë janë “Britania e Madhe, Sllovakia, Republika Çeke dhe Suedia. Shtetet e Bashkuara duhet të dyshohen gjithashtu”.

Putin tha: “është një mashtrim i plotë, mbeturina, pakuptimësi që dikush në Rusi do ta lejonte vetës të bënte një gjë të tillë përpara zgjedhjeve dhe Kupës së Botës”. “A ka pasur ndonjë helmim mbi të gjitha?” pyeti Aleksej Pushkov, një politikan i shquar rus. Fakte të tilla që hidhen poshtë lehtësisht do të skuqnin dhe KGB-në.

E vërteta e trishtë është se kjo mjegull shtrihet larg dhe gjerësisht. Imazhi i Rusisë po mbjell dyshime, së fundi në emër të diktatorit sirian Bashar al-Assad. Sergei Lavrov, ministri i jashtëm rus, tha se ai kishte “prova të pakundërshtueshme” se sulmi me armë kimike kundër civilëve sirianë më 7 prill ishte i skenarizuar.

Një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes të Rusisë pohoi se Britania ishte e përfshirë. Pastaj ambasadori rus në Londër tha se ishte organizuar nga Helmetat e Bardhë, humanitarë të guximshëm që shpëtojnë sirianët nën bomba, dhe nuk i braktisin ato.

Sugjerimi ishte një e pavërtetë e neveritshme. Ai gjithashtu thotë shumë për rendin e ri të çrregullt botëror që Rusia po punon për të krijuar./The Washington Post – Lexo.al/

Artikulli paraprakTrump jep detaje para takimit me Kim Jong, bën një paralajmërim
Artikulli tjetërRikthim në Luftën e Ftohtë? Pranë ndërprerjes fluturimet direkte SHBA-Rusi