Ballina Aktualitet Lajme Profilet nga Maqedonia në Facebook nën vëzhgim – ata që abuzojnë me...

Profilet nga Maqedonia në Facebook nën vëzhgim – ata që abuzojnë me rrjetin do të përballen me sanksione

Maqedonia nën shqyrtimin e “Facebook”. Monitorimi ka filluar, kompania ka angazhuar mijëra njerëz që vëzhgojnë profilet në Maqedoni dhe te përdoruesit që gjejnë prova të manipulimit me procesin zgjedhor dhe njoftimet e rreme do të përballen me sanksione. Mark Zuckerberg i Facebook, përpara Komitetit të Senatit, u arsyetua me shpërdorimin e të dhënave nga miliona përdorues me skandalin e Cambridge Analytics, përcjell FLAKA.

“Hetimi është duke u zhvilluar. Ne kontrollojmë praktikisht të gjitha aplikacionet që kanë qasje në një sasi të madhe informacioni. Nëse zbulojmë se ato janë përdorur në mënyrë të papërshtatshme, ne do t’i ndalojmë ata nga rrjeti social”, tha Zuckerberg.

Facebook është në një lloj “gare të armatosur” kundër grupeve të sponsorizuara nga Rusia duke u përpjekur të shfrytëzojnë rrjetin social për manipulimin e proceseve zgjedhore dhe ndikimin e opinionit publik, tha Zuckerberg.

“Ka njerëz në Rusi, puna e të cilëve është shfrytëzimi i sistemeve tona dhe të internetit. Kjo është një garë e vërtetë e armëve. Më vjen keq që Facebook ishte i ngadalshëm në identifikimin e operacioneve të informacionit rus gjatë fushatës presidenciale në SHBA në vitin 2016”, thotë kreu i Facebook.

Maqedonia është midis tetë vendeve që janë nën monitorimin e fortë të Facebook, për shkak të profileve mashtruese për të cilat u ankua edhe ish Sekretarja e Shtetit e SHBA Hillari Klinton. Ai vuri në dukje se ata ishin arsyet kryesore për humbjen e zgjedhjeve të fundit presidenciale në SHBA.

Skandali i abuzimit me të dhënat shpërtheu pas zbulimit të ish-punonjësit të Cambridge Analytics Christopher Weillie se konsultimi politik ka përdorur të dhëna të fituara në mënyrë të paligjshme nga 50 milionë përdorues të Facebook-ut për të ndërtuar një fushatë pro-Trump në rrjetin social. Facebook ka qenë nën presionin e publikut sepse e dinte për të keqen që në vitin 2014, por nuk mori asgjë për ta parandaluar atë. FLAKA

Artikulli paraprakÇka duhet të dini për tri llojet e dhimbjes së kokës
Artikulli tjetërKryemadhi: Nuk ka të ardhme me një njeri me probleme mendore