Ballina Bota SHBA i tregon forcën botës, teston me sukses një raketë balistike ndërkontinentale...

SHBA i tregon forcën botës, teston me sukses një raketë balistike ndërkontinentale (VIDEO)

“US Air Force” njoftoi sot se kishte testuar me sukses një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) ”Minuteman III” lëshuar nga baza e Vandenbergut në Kaliforni.

Sipas një komunikate të komandantit të ushtrisë ajrore amerikane “Air Force Global Strike Command”, raketa u lëshua në orën lokale 05:26.

“Një test është i besueshëm nëse raketa lëshohet, nëse përfundon trajektoren e saj brenda një korridori sigurie të vendosur dhe nëse pajisjet kanë funksionuar në mënyrën e duhur, nëse të dhënat janë marrë dhe nëse zona e impaktit (…) korrespondon me shënjestrën e parashikuar”, thekson komunikata, rapoton ata.

“Edhe pse raketa kishte arritur shënjestën e parashikuar, testet dhe analiza e të dhënave nuk do të publikohen”, shtoi komandanti amerikan.

Ky test, i pari që prej fillimit të vitit, ishte parashikuar prej shumë kohësh.

@tn.lajmelokale
@tetovanews