Ballina Bota Stuhia shkatërron Taj Mahalin (VIDEO)

Stuhia shkatërron Taj Mahalin (VIDEO)

Një stuhi ka dëmtuar dy minare të vendosura në portat hyrëse të Taj Mahalit portreti në qytetin indian të Agrit.

Zyrtarët kanë folur për BBC duke thënë se erërat që frynin në 130kmh shkaktuan shembjen e shtyllave prej 4 metër të larta.

Ndërkohë, katër minaret më të gjata që rrethojnë strukturën kryesore mbeten të paprekura.

Taj Mahal është mauzoleum i shekullit të 17-të, që tërheq rreth 12,000 vizitorë në ditë dhe është një nga atraksionet më të njohura turistike në botë.

Një nga minaret e shkatërruara ishte vendosur në portën mbretërore, ku turistët shkojnë shpesh për të pozuar. Ndërkohë minarja tjetër ishte vendosur në portën jugore.

Sipas BBC, ka filluar puna për të rivendosur strukturat e dëmtuara.

Artikulli paraprakRita Ora shkëlqen në fustanin e gjelbër, rrëmben vëmendjen në Berlin
Artikulli tjetërE RRALLË: Në Kinë bebja lind katër vjet pas vdekjes së prindërve