Ballina Aktualitet Lajme Trampi e quan Angela Merkelin një grua të jashtëzakonshme (VIDEO)

Trampi e quan Angela Merkelin një grua të jashtëzakonshme (VIDEO)

Presidenti Trump dhe kancelarja gjermane Angela Merkel dhanë një konference të përbashkët për shtyp gjatë vizitës së saj të shkurtër tre orëshe në Shtëpinë e Bardhë, udhëtimin e saj të parë jashtë Gjermanisë qëkur ajo fitoi rizgjedhjen në postin e kancelares për një mandat të katërt.

Koreja e Veriut, tregtia dhe marrëveshja e Iranit ishin në krye të diskutimeve mes Presidentit Trump dhe kancelares Merkel.

Zoti Trump nuk pranoi të tregonte se kur do të takohej drejtpërdrejt me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un. Por ai tha se ai mori një “goditje” nga dështimet e administratave të kaluara në lidhje me Korenë e Veriut dhe tha se shumë gjëra kanë ndryshuar në muajt e fundit.

Zoti Trump falënderoi Merkelin për ndihmën e saj në “fushatën maksimale të presionit” në Korenë e Veriut.

“Unë do të takohem me Kim Jong Un në javët e ardhshme, ne shpresojmë që kjo të ndodhë”, tha z. Trump, duke pretenduar se administrata e tij nuk do të “përsërisë” gabimet e administratave të së kaluarës.

Veriu dhe Jugu janë zotuar t’i japin fund Luftës Koreane deri në fund të vitit dhe të shpëtojnë gadishullin Korean nga armët bërthamore.

Ata nuk kanë specifikuar se si do ta arrijnë këtë. Në një takim me Merkelin para drekës, zoti Trump tha se ai nuk mendon se Kim po “luan”, edhe pse administratat e tjera “luajtën si një violë” sepse SHBA kishte udhëheqës të ndryshëm.

Merkel gjithashtu është e shqetësuar për faktin se po përfundon afati për vendosjen e tarifave të çelikut dhe aluminit për BE-në, ndërsa kancelaria gjermane kërkon përjashtimin e Unionit nga një masë e tillë.

Lidhur me marrëveshjen me Iranin, Trump nuk tha nëse ka vendosur të qëndrojë apo jo, por administrata e tij ka sugjeruar për t’u larguar.

“Ne duhet të sigurojmë që ky regjim vrasës as të mos afrohet me armë bërthamore”, tha Trump.

Z. Trump gjithashtu iu referua hapjes së ambasadës së SHBA në Jerusalem, duke thënë se ai mund të shkojë – dhe se ndërtesa mund të përfundojë për 150,000 dollarë.

“SHBA dhe Gjermani, ne kemi një marrëdhënie shumë të mirë dhe ne kemi pasur marrëdhënie të mira që nga fillimi, por disa njerëz nuk e kuptonin këtë”, tha Trump duke e quajtur Merkelin një “grua shumë të jashtëzakonshme”.

Merkel pranoi se iu desh një kohë për të formuar qeverinë, shtoi se ishte e rëndësishme për të që të bënte udhëtimin e saj të parë jashtë Evropës në Uashington.

Merkel do të përpiqet të bëjë më shumë përparim sesa Macron, i cili para se të kthehej në Francë pas një vizite tre-ditore në Uashington, pranoi se Trump ka gjasa të largohet nga marrëveshja bërthamore shumëkombëshe e Iranit.

Trump tha se nuk priste që të arrihej një marrëveshje për Iranin gjatë takimit të tyre.

“Mendoj që ndoshta do të flasim për Iranin, por nuk e presim domosdoshmërisht atë në një mënyrë apo tjetrën”, tha ai. “Do të kemi diskutime mbi Iranin, do të kemi diskutime mbi tregtinë”.

Trump do të vendosë deri në 12 maj nëse do të ringjallë sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Iranin.

Kjo do të ishte një goditje serioze ndaj marrëveshjes bërthamore, të cilën shumë vende perëndimore e shohin si thelbësore për ndalimin e Teheranit për zhvillimin e një bombe bërthamore.