Ballina Bota 10 qytetet më të pasura – ja sa janë pagat ne Cyrih,...

10 qytetet më të pasura – ja sa janë pagat ne Cyrih, New York, Sidnej….

Çdo maj Deutche Bank publikon raportin “Hartën e çmimeve të botës” duke kategorizuar koston e mallrave dhe shërbimeve në qytetet më të mëdha dhe më të fuqishme në botë.

Kjo bankë e njohur evropiane analizon çdo gjë nga çmimi i një kutie të cigareve deri në çmimin mesatar të qirasë në një apartament me dy dhoma gjumi për të përcaktuar se sa kostoja e jetesës është në mbarë botën.

Qytetet në të cilat është paga më e madhe:

1. Cyrih, Zvicër- 5.764 dollarë

2. San Francisko, SHBA – 4.974 dollarë

3. Neë York, SHBA – 4.115 dollarë

4. Sidnej, Australi – 3.914 dollarë

5. Boston, SHBA – 3.740 dollarë

6. Oslo, Norvegji – 3.664 dollarë

7. Çikago, SHBA – 3.650 dollarë

8. Kopenhagë, Danimarkë- 3.462 dollarë

9. Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe – 3.447 dollarë

10. Frankfurt, Gjermani – 3.389 dollarë.

/sn/

Artikulli paraprakVriten dy oficerë policie në Belgjikë, vritet edhe autori
Artikulli tjetërANALIZA e Yanis Varoufakis: Gjermania dhe BE janë e keqja e Italisë (dhe Greqisë), ndaj ajo është në krizë