Ballina Aktualitet Lajme Ambasadori Zhbogar: Maqedonia është shembull pozitiv për Ballkanin

Ambasadori Zhbogar: Maqedonia është shembull pozitiv për Ballkanin

Në një intervistë për BRIN, euro-ambasadori në Shkup, Samuel Zhbogar konsideron se Maqedonia është shembull për Ballkanin.

Ai thotë se Maqedonia është një yll në rajon, një shembull pozitiv, ku njerëzit u përballën me kapjen e shtetin, duke lëvizur nga një shtet që ngeci, në një shtet që ecë përpara.

Në lidhje me bisedimet për çështjen e emrit, Zhbogar refuzon të flet për një Plan B, nëse dështojnë këto bisedime. Sipas tij, çështja nuk është e lehtë, por sheh te të dy palët një tentim të madh për të arritur një ujdi.

Euro-ambasadori shprehet se ajo që ndodh në Maqedoni, do të ndikojë kudo në rajon, duke shtuar se të gjithë e kanë të qartë se ky vend duhet të vazhdojë të ecë drejt BE-së.

Në përmbyllje, Zhbogar shpreson që më 2020, kur të largohet nga Shkupi, ta sheh Maqedoninë në bisedime të thella për anëtarësim në BE.

Artikulli paraprakMenduh Thaçi dhe Sasho Mijallkov sot në seancë gjyqësore për “Titanik 2”
Artikulli tjetërAvioni luftarak më i mirë në botë kushton 216 milionë dollarë