Ballina Bota Analiza ANALIZA: Pse janë trupat amerikane në luftën e Jemenit?

ANALIZA: Pse janë trupat amerikane në luftën e Jemenit?

Pentagoni dhe administrata Trump me sa duket kanë mashtruar amerikanët rreth rritjes së përfshirjes ushtarake në një luftë në Jemen që nuk duhet të kemi asnjë lidhje me të.

Në zgjerimin e fundit të luftërave sekrete të Amerikës, rreth një duzinë me komando të Ushtrisë kanë qenë në kufirin e Arabisë Saudite me Jemenin që nga fundi i vitit të kaluar, sipas një raporti të veçantë nga The Times. Komandot ndihmojnë në gjetjen dhe shkatërrimin e raketave dhe vendeve të lançimit të përdorura nga rebelët indigjenë Houthi në Jemen për të sulmuar qytetet saudite.

Ky përfshirje i nxjerr si gënjeshtra deklaratat e Pentagonit se ndihma amerikane ushtarake ndaj fushatës së udhëhequr nga Sauditët në Jemen është e kufizuar në furnizimin me karburant të avionëve, logjistikë dhe inteligjencë dhe nuk është e lidhur me luftime.

Kur senatorët në një seancë në mars kërkonin të dinin nëse trupat amerikane ishin në rrezik të hynin në armiqësi me Houthit, gjenerali Joseph Votel, kreu i Komandës Qendrore, i siguroi ata, “ne nuk jemi palë në këtë konflikt”.

Në të paktën 14 vende, trupat amerikane po luftojnë kundër grupeve ekstremiste që janë armiq të betuar të Shteteve të Bashkuara ose janë të lidhura, ndonjëherë në mënyrë mjaft të zbehtë, me militantë të tillë. Houthit nuk paraqesin një kërcënim të tillë për Shtetet e Bashkuara. Por ata janë të mbështetur nga Irani, kështu që vendosja e komandove rrit rrezikun që Shtetet e Bashkuara të mund të vinin në konflikt të drejtpërdrejtë me atë vend, një objektiv i zemërimit në rritje nga administrata, sauditët dhe izraelitët.

Vendime të tilla të rëndësishme ushtarake kërkojnë debat publik për të detyruar presidentët dhe gjeneralët e tyre të arsyetojnë vendimet e tyre dhe të mbahen përgjegjës për pasojat. Por kontrollet dhe balancat janë zhdukur që nga 11 shtatori 2001, pasi amerikanët e zakonshëm u bënë indiferentë ndaj luftërave të pafundme të vendit kundër terroristëve dhe Kongresi në masë të madhe abdikoi rolin e tij kushtetues për të ndarë përgjegjësinë me presidentin për dërgimin e trupave në betejë.

Shtetet e Bashkuara fillimisht vendosën trupat në Jemen për të luftuar forcat e Al Kaedës atje, pas ngjarjes së 11 shtatorit. 11 masa të autorizimit në Kongres. Por Kongresi asnjëherë nuk miratoi në mënyrë specifike përfshirjen ushtarake në luftën civile Saudite-Houthi.

Presidenti Trump, i cili ka zgjeruar autoritetin e komandantëve për të bërë disa vendime lufte të pavarura nga Shtëpia e Bardhë, flet rrallë për veprimet ushtarake në mënyrë publike dhe nuk ka artikuluar një strategji gjithëpërfshirëse për atë që fushata antiterroriste në botë ka për qëllim të arrijë dhe për sa kohë do të zgjasë.

Fushata brutale e Sauditëve në Jemen ka krijuar një nga krizat më të këqija humanitare në botë, me të paktën tetë milionë njerëz në prag të urisë absolute, një milion të dyshuar që janë infektuar me kolerë dhe dy milionë të zhvendosur nga shtëpitë e tyre. Ekspertët ligjorë dhe të drejtave të njeriut thonë se vrasja e mijëra civilëve dhe deprivimi i ndihmave humanitare, më së shumti duke fajësuar Arabinë Saudite, mund të jenë krime lufte në të cilat Shtetet e Bashkuara do të ishin bashkëfajtore.

Lufta filloi në vitin 2014 kur rebelët e Houthit dhe forcat besnike ndaj ish presidentit Ali Abdullah Saleh morën nën kontroll kryeqytetin Sana dhe pjesën më të madhe të pjesës tjetër të vendit. Në vitin 2015, një koalicion i udhëhequr nga Sauditët, me mbështetjen e Presidentit Barak Obama, filloi sulme të ashpra, duke përfshirë mijëra sulme ajrore, kundër forcave Houthi-Saleh në mbështetje të Presidentit Abdu Rabbu Mansour Hadi.

Ndërkohë që lufta është bllokuar në mënyrë efektive, udhëheqësi i ri në rritje i Arabisë Saudite, princi i kurorës Mohammed bin Salman, duket i angazhuar për një fitore ushtarake pavarësisht nga tmerret e shkaktuara nga luftimet. Ai është inkurajuar nga zoti Trump, i cili ka qenë i gatshëm t’i shesë mbretërisë pothuajse çdo pajisje të re ushtarake që dëshiron.

Siç dëshmojnë raketat e Houthi, Arabia Saudite është më pak e sigurtë tani se kur filloi fushatën ajrore tre vjet më parë. Vetëm një marrëveshje paqeje do të sjellë fundin e luftimeve dhe vrasjeve.

Megjithëse as Princi Mohammed as z. Trump nuk duken seriozisht të interesuar, Kombet e Bashkuara po planifikojnë të paraqesin një propozim të ri për të rifilluar negociatat e paqes. Kongresi mund të përmirësojë mundësinë e suksesit duke ndërprerë ndihmën ushtarake Arabisë Saudite dhe duke votuar për të penguar përdorimin e trupave amerikane kundër Houthit në Jemen./The New York Times – Lexo.al/

Artikulli paraprakPutin: Egoizmi dhe jotoleranca kërcënojnë paqen
Artikulli tjetërLondra shpallet qyteti më i mirë në botë për studentët