Ballina Bota Bill Clinton ishte afër që ta bombardojë Korenë në kohën e babait...

Bill Clinton ishte afër që ta bombardojë Korenë në kohën e babait të Kim Jong-un

Administrata e Bill Clinton ishte në një kohë gati për luftën me Korenë e Veriut. Sipas dokumenteve të botuara në Arkivin e Sigurisë Kombëtare, këshilltarët më të afërt të Clintonit ishin plotësisht të bindur për fitoren në çdo konflikt me Korenë e Veriut, por ata gjithashtu ishin të vetëdijshëm se do të arrinin gjithë këtë me koston e viktimave të mëdha.

Gjatë krizës bërthamore të vitit 1994, kur Koreja e Veriut njoftoi tërheqjen e saj nga traktati i përhapjes së armëve bërthamore, u zhvilluan negociata të rënda midis Shteteve të Bashkuara dhe regjimit të Kim Il-Sung.

Zyrtarët amerikanë kanë bërë kërkesa të qarta dhe paralajmëruan Korenë Veriore për “pasoja serioze negative” nëse do të vazhdoni programin e raketave me rreze të lartë që mund të godisnin në teori territorin amerikan, transmeton KosovaPress.

Dokumentet e botuara tregojnë se bashkëpunëtorët e Clintonit nuk kishin pritshmëri shumë të larta për negociatat dhe veçanërisht nuk pritnin një zgjidhje të shpejtë të situatës. Deri te lufta nuk erdhi, por u arrit një marrëveshje për të ndalur zhvillimin e armëve bërthamore në Korenë e Veriut dhe amerikanët ranë dakord të sigurojnë furnizime të caktuara për reaktorët bërthamorë.

Me të njëjtën marrëveshje, Koreja e Veriut ra dakord të lejojë inspektime në të gjitha objektet e saj bërthamore.

Artikulli paraprakPeskov: Do t’i përgjigjemi zgjerimit të NATO-s në kufijtë tanë
Artikulli tjetërPse është e rrezikshme të bëni dush gjatë vetëtimës