Ballina Bota Bombardues rusë pranë brigjeve të SHBA-së

Bombardues rusë pranë brigjeve të SHBA-së

Dy aeroplanë bombardues rusë “TU-95” janë diktuar nga aeroplanët amerikanë US F-22 pranë brigjeve të Alaskës, në territor ndërkombëtar, sipas Komandës Amerikane të Mbrojtjes Ajrore.

Aeroplanët rusë kanë fluturuar në territorin e quajtur “Zona e Identifikimit për Mbrojtje Ajrore”, që përfshin 300 km hapësirë që nga brigjet e Alaskës.

“Aeroplanët rusë u diktuan dhe u monitoruan nga aeroplanët amerikanë derisa u larguan nga zona e identifikimit”, thonë autoritete amerikane.

Artikulli paraprakIraku shkon në zgjedhje, të parat pas fitores në luftën kundër ISIS
Artikulli tjetërPse grinden për kufijtë detarë, Kroacia dhe Sllovenia?