Ballina Aktualitet Kosovë Gjermania kërkon punëtorë nga Kosova, ja kushtet që duhen plotësuar

Gjermania kërkon punëtorë nga Kosova, ja kushtet që duhen plotësuar

Për shkak të mungesës së stafit të infermierisë shoqata gjermane Bäderverband ka filluar rekrutimin e punonjësve të ri nga Kosova dhe Shqipëria.

Kjo shoqatë gjatë kësaj vere ka planifikuar të sjellë studentë nga infermieria dhe shkencat shoqërore nga Prishtinë për në Mecklenburg-Vorpommern, shkruan Insajderi.

Sipas asaj që rtl.de raporton nëse gjithçka shkon sipas planit të kësaj shoqate pas diplomimit studentët nga Kosova dhe ata nga Shqipëria nga viti i ardhshëm mund të punojnë në Gjermani.

Megjithatë drejtori i kësaj shoqate, drejtor Marianne Düsterhöft gjatë ditës së sotme në Rostock tha se ende nuk dihet për numrin e saktë të punonjësve që do të pranohen.
Për tu bërë pjesë e këtij projekti kosovarët duhet të kenë aftësi profesionale të cilët do t’i nënshtrohen një testi në Gjermani.

Po ashtu studentët kosovarë pasi të kenë diplomuar duhet të tregojnë edhe aftësitë në gjuhen gjermane.

Artikulli paraprakE rrah babai me shkop druri – vdes fëmija në Kamenicë
Artikulli tjetërHaraçinë, prishet fejesa, plagoset 31-vjeçari