Ballina Aktualitet Lajme Grekët mobilizohen kundër emrit të ri të Maqedonisë, paralajmërohen protesta

Grekët mobilizohen kundër emrit të ri të Maqedonisë, paralajmërohen protesta

Në shumë qytete në Greqi janë paralajmëruar protesta për më 6 qershor, kundër bisedimeve për çështjen e emrit të Maqedonisë.

Organizatorët e protestave janë të njejtët që organizuan protesta në Selanik dhe Athinë, por kësaj radhe nuk do të protestohen në këto dy qytete por në disa tjera, të cilat ende nuk janë bërë të ditura, shkruan Nezavisen.

Organizatorët e protestave thonë se duan të rikujtojnë qeverinë që populli grek është kundër çdo lëshimi për emrin e Maqedonisë, dhe kërkojnë që të respektohet dëshira e popullit.

Siç njoftuan sot, tani më janë në kontakt me qeverisjen lokale të vendeve ku do të mbahen protesta dhe është kërkuar mbështetje nga ana e tyre.

Ndërkaq, mijëra grekë në janë protestuan në Selanik dhe në shkurt në Athinë me mesazhin “Maqedonia është greke” duke kundërshtuar kështu negociatat për gjetjen e kompromisit për çështjen e emrit.

Artikulli paraprakZjarr i madh në parkun më të vizituar të Gjermanisë (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërE lemerishme/E mbajtën pesë muaj kufomën e nënës në shtëpi për t’i marrë pensionin