Ballina Bota Irani i bën presion Evropës për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore

Irani i bën presion Evropës për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore

Fuqitë e mëdha dhe Irani ranë dakord të premten për të lëvizur shpejt për të kompensuar tërheqjen e SHBA nga marrëveshja e saj bërthamore dhe sanksionet e ripërtëritur të Uashingtonit, me Teheranin, duke i bërë presion Europës që të dalë me një paketë masash ekonomike deri më 31 maj.

Marrëveshja e vitit 2015 midis Iranit dhe fuqive botërore hoqi sanksionet ndërkombëtare mbi Teheranin. Në këmbim, Irani ra dakord për kufizimet në aktivitetet e tij bërthamore, duke rritur kohën që do të nevojitej për të prodhuar një bombë atomike nëse do të zgjidhte ta bënte këtë.

Kur presidenti Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara këtë muaj nga marrëveshja, duke e quajtur atë me të meta, shtetet evropiane po përpiqen të sigurojnë që Irani të marrë përfitime të mjaftueshme ekonomike për ta bindur atë të qëndrojë në marrëveshje.

Por kjo është provuar e vështirë, me shumë firma evropiane të alarmuara në spektrin e dënimeve financiare amerikane.

Kombet që mbeten në marrëveshje – Britania, Kina, Franca, Gjermania dhe Rusia – mbajtën një takim zyrtar të premten pa Shtetet e Bashkuara për herë të parë që nga shpallja e Trump, por diplomatët panë një hapësirë ​​të kufizuar për të shpëtuar marrëveshjen.

Për momentin po negociojmë … për të parë nëse ato mund të na japin një paketë që në të vërtetë mund t’i japë Iranit përfitimet e heqjes së sanksioneve dhe pastaj hapi tjetër është gjetja e garancive për atë paketë“, tha zëvendësministri i jashtëm i Iranit Abbas Araqchi u tha gazetarëve pas takimit.

Bisedimet midis zyrtarëve të lartë kishin për qëllim nxjerrjen e paketës së masave për të mbajtur vazhdimin e naftës dhe investimet.

Masat evropiane do të duhet të sigurojnë që eksportet e naftës të mos ndalen dhe se Irani do të ketë ende qasje në sistemin e mesazheve ndërkombëtare të pagesave të bankave SWIFT.

Një zyrtar i lartë i BE tha se pjesëmarrësit kishin theksuar të premten se paketa nuk do të ishte e menjëhershme.

Ne e bëmë shumë të qartë sot se ka gjëra që do të kërkojnë më shumë kohë“, tha zyrtari.

Ministrat e jashtëm të vendeve të tjera do të takohen përsëri në javët e ardhshme.(TemA TV)

Artikulli paraprakQENTË E RRUGËS “BASHKËJETOJNË” ME PACIENTËT, MBETURINAT MBULOJNË QENDRËN KLINIKE UNIVERSITARE
Artikulli tjetërDËMSHPËRBLIMI PËR SOPOTASIT, PAÇUKU: MIN. E DREJTËSISË KA AFAT 3 MUAJ PËR PËRGJIGJE (VIDEO)