Ballina Bota Maduro merr edhe një mandat tjetër 6-vjeçar

Maduro merr edhe një mandat tjetër 6-vjeçar

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, fitoi një tjetër mandat 6-vjeçar pas zgjedhjeve të bojkotuara nga opozita dhe pretendimeve të shumta për manipulim votash.

Vetëm 46 % e elektoratit morën pjesë në zgjedhje, ndërsa vendi po përballet me mungesë të theksuar ushqimesh dhe si pasojë e krizës ekonomike ka detyruar me mijëra persona të braktisin vendin.

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 67% e tyre votuan për Presidentin Maduro. Ky i fundit, pas publikimit të rezultatit, tha se opozita dhe bota e kishin nënvlerësuar.

Në fakt, pritej një fitore e Maduros, duke qenë se opozita nuk mori pjesë në zgjedhje, ndërsa qeveria e tij njihet për manipulimin e votës popullore. Maduro konsiderohet si personi përgjegjës për krizën e thellë në të cilën është zhytur Venezuela, megjithëse ai fajëson opozitën dhe armiqtë e huaj si SHBA.

Kandidati i vetëm opozitar në zgjedhje ishte Henri Falcón, i cili hodhi poshtë rezultatin. Falcon i përkiste dikur socialistëve të Maduros, por më pas kaloi në radhët e opozitës, me të cilën së fundmi pati mjaft debate për shkak të vendimit të tij për të marrë pjesë në zgjedhje.

Këto të fundit nuk patën as rëndësinë më të vogël për shumicën e venezuelianëve, të cilët luftojnë çdo ditë për të ushqyer veten dhe familjet, Ndërsa shumë prej tyre kanë zgjedhur të ikin nga vendi në kërkim të një jete më të mirë.

Artikulli paraprakPaqja në krizë, 12 kamarieret e arratisura mund të ngrijnë marrëdhënjet midis dy Koreve
Artikulli tjetërSimptomat që ju tregojnë se keni mungesë të hekurit