Ballina Bota Pse nëndetëset ruse janë më të mirat?

Pse nëndetëset ruse janë më të mirat?

Në fushën e projektimit dhe ndërtimit të nëndetëseve Rusia nuk është e dyta. Ky është një fakt i vërtetë, madje edhe amerikanët mund të kenë nevojë të bien dakord, shkruan autorja e RIA-s, Alexander Khrolenko.

Khrolenko ofroi një listë të shkurtër të përparimeve teknologjike, të cilat e kanë vënë Rusinë në skaj të vijës së sotme të luftës së nëndetëseve.

Përveç mbrojtjes së interesave të Rusisë në det të hapur, nëndetëset ruse kanë vendosur për dekada të tëra regjistrime teknologjike që asnjë vend tjetër nuk ka qenë ende në gjendje të thyente.

Lëshimi i parë i raketave bërthamore në botë

Gjashtëdhjetë e dy vjet më parë, në shtator 1955, nëndetësja sovjetike B-67 realizoi fillimin e parë të një rakete balistike. Gjatë tre viteve të ardhshme, Rusia shtoi pesë pompat e raketave nënujore të projektit AV611 për raketat balistike .
Ata ishin bartësit e parë në masë për të prodhuar nëndetëset e raketave balistike përreth. Çdo nëndetëse mbante një palë raketa R-11FM.
Brigada e parë e nëndetëseve strategjike të raketave u shfaq në Flotën Veriore Sovjetike në vitin 1957.

Më e shpejta në botë

Në dhjetor të vitit 1970, projekti 661 K-162 nëndetëse bërthamore shumë-rolesh krijoi një rekord shpejtësi nënujore prej 44.7 nyjesh (51 milje në orë), e cila mbeti e pamposhtur për disa dekada.

Nëndetëse e parë me titan në botë, K-162 përmbante reaktorë të fuqishëm bërthamorë dhe ishte e armatosur me raketa anti-anije ametiste të hedhura nënujore. Ekspertët krahasuan nisjen e K-162 me fluturimin e parë të hapësirës njerëzore, shkroi Aleksander Khrolenko.

K-162 ishte në gjendje të gjuante dhe të shkatërronte çdo luftanije që ishte në det në atë kohë.

Nëndetësat e shumëllojshme të Projektit 702 në fund të viteve 1970 ishin relativisht të vogla dhe u mundësuan nga një reaktor bërthamor unik i lëngëzuar metalik që siguroi një shpejtësi shumë mbresëlënëse prej 41 nyjesh (47 milje në orë) .

Ekspertët e nëndetëseve perëndimore thanë se nuk kishte asnjë mënyrë që një anije ose madje edhe anijet të mund të shmangnin një nëndetëse sulmuese.

Të gjitha titanët e Projektit 685 nëndetëset mund të zhyten në 1.000 metra (3.280 metra), gjë që i bëri ata pothuajse imune edhe për të gjitha mjetet ekzistuese të luftës anti-marinar.

Për më tepër, këto nëndetëse mund të zjarrit 533 mm silur në një thellësi rekord prej 800 metra (2,624 feet).

Masa ka rendesi

Në vitin 1981, Flota Veriore mori nëndetësen më të madhe në botë – Projekti 941 Akula-kryqëzor me raketa të rëndë .
Çdo gjigand i tillë ishte 172 metra i gjatë, më shumë se 23 metra i gjërë dhe kishte një zhvendosje prej 48,000 tonësh. Për hir të krahasimit, SHBA-të në Ohio kanë një zhvendosje të zhytur prej vetëm 18.700 ton.
Akulas bart 20 raketa ballistike me 20 karburant të ngurta me naftë RSM-52, secila me 100 kokë vrima në shënjestër individuale.

Ekspertët e kohës së Luftës së Ftohtë thanë se një bërthamë e tillë e raketave të tilla ishte e mjaftueshme për të fshirë gjithë bregun perëndimor të SHBA nga faqja e Tokës, shkroi Aleksander Khrolenko.

Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka miratuar një kontratë të gjelbër për të dizajnuar një nëndetëse multirole të gjeneratës së pestë, ndërtimi i të cilave është planifikuar të fillojë pas vitit 2020. /sn/

Artikulli paraprakDita Ndërkombëtare e Lirisë së Shtypit
Artikulli tjetërRAPORTI I PSP-SË PARA DEPUTETËVE TË MAQEDONISË