Ballina Bota Putin nis zyrtarisht mandatin e katërt si president i Rusisë

Putin nis zyrtarisht mandatin e katërt si president i Rusisë

Vladimir Putin pritet të betohet sot si president i Rusisë për mandatin e katërt, pasi ka fituar zgjedhjet më 18 mars, transmeton Klan Kosova.

Ai ka qenë në pushtet për 18 vjet, qoftë si president apo kryeministër, derisa kundërshtarët e tij e kanë krahasuar qëndrimin e tij me pozitën e ndonjë cari apo perandori.

Ceremonia e inaugurimit në Kremlin pritet të jetë më e vogël se ajo e vitit 2012.

Ditën e shtunë, policia është konfrontuar me protestuesit që kanë marshuar kundër mandatit të Putinit në Moskë dhe qytete tjera ruse.

Është raportuar për shprehje të pakënaqësisë edhe ditën e hënë, kur Putin fiton edhe zyrtarisht pozitën.

Artikulli paraprakVuçiq: Cilado qoftë zgjidhja me Kosovën, nënkupton fundin tim politik
Artikulli tjetërPamjet e frikshme të vullkanit (Video)