Ballina Bota Sanksionet, Turqia paralajmëron SHBA-të

Sanksionet, Turqia paralajmëron SHBA-të

Përplasja midis dy prej aleatëve të mëdhenj të NATO-s, SHBA-ve dhe Turqisë duket se po thellohet. Ankaraja paralajmëron se do të hakmerret nëse Uashingtoni ndalon shitjen e armëve amerikane ndaj saj pas vendimit të shtetit turk për të blerë pajisje ushtarake ruse.

Një veprim i tillë do të ishte “i gabuar” dhe “i palogjikshëm”.

“Nëse Shtetet e Bashkuara imponojnë sanksione mbi ne ose ndërmarrin një hap të tillë, Turqia do të hakmerret absolutisht”, tha ministri i jashtëm Mevlut Çavusoglu për CNN Turk. “Ajo që duhet të bëhet është se Shtetet e Bashkuara duhet të heqin dorë nga kjo.”

“Turqia nuk është një vend nën urdhrat tuaja, është një vend i pavarur … duke folur për një vend të tillë nga lart, duke diktuar se çfarë mund dhe nuk mund të blejë, nuk është një qasje e drejtë dhe nuk përputhet me aleancën tonë”, tha ai duke iu referuar faktit se të dy vendet janë pjesë e NATO-s.

Nocioni i ndërprerjes së shitjes së armëve është paraqitur nga ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, nëpërmjet Aktit të propozuar të Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare të SHBA-ve.

Ky i fundit do t’i kërkonte departamentit të mbrojtjes që t’i jepte Kongresit një raport mbi marrëdhëniet midis SHBA dhe Turqisë dhe do të bllokonte shitjen e pajisjeve të mbrojtjes kryesore derisa raporti të përfundonte.

Ky veprim mund të hidhte një çelës në veprat për Turqinë pasi ka në plan të blejë më shumë se 100 avionë “Lockheed Martin” F-35.

Cavusoglu tha se ka në plan të udhëtojë për në Uashington javën e ardhshme për t’u takuar me sekretarin e shtetit të SHBA Mike Pompeo, i cili më parë tha se ishte i shqetësuar lidhur me vendimin e Ankarasë për të blerë mbrojtësit raketor S-400 të Rusisë./Ora News.tv/

Artikulli paraprakPresion para takimit; Koreja e Veriut: SHBA të heqë dorë nga kërcënimi ushtarak
Artikulli tjetërShpërthen dhuna në tubimin e Sheshelit