Ballina Bota Sekretari i Jashtëm britanik i bën thirrje Trump live nga “Fox News”:...

Sekretari i Jashtëm britanik i bën thirrje Trump live nga “Fox News”: Mos e “gris” marrëveshjen bërthamore me Iranin

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe Boris Johnson i ka bërë thirrje Presidentit të SHBA-së Donald Trump që të mos e “grisi” marrëveshjen bërthamore me Iranin.

Duke folur në intervistë në mëngjes për “Fox News”, Johnson tha se marrëveshja e vitit 2015 nuk ishte e përsosur.

Presidenti Trump duhet të vendosë nëse duhet të qëndrojë me marrëveshjen të cilën ai e ka quajtur “të çmendur”, dhe afati i fundit është data 12 maj.

Sipas marrëveshjes ndërkombëtare, Irani ka kufizuar aktivitetet e saj bërthamore në këmbim të sanksioneve të lehtësuara ekonomike.

Johnson ndodhet në Uashington, por ai nuk do të takohet me presidentin Trump, por vetëm me nënpresidentin amerikan Mike Pence, këshilltarin e sigurimit kombëtar John Bolton dhe liderët e politikës së jashtme në Kongres.

Sekretari i jashtëm britanik u përpoq t’i bënte thirrje presidentit përmes Fox & Friends, të cilin Trump e shikon atë rregullisht.

Johnson deklaroi se Trump ka të drejtë të shohë të metat në marrëveshjen, por ai argumentoi se ato mund të ishin fikse.

Ai tha gjithashtu se vendet duhet të jenë më të ashpër ndaj Iranit.

Por sekretari i jashtëm paralajmëroi se pa marrëveshje, Irani mund të zhvillonte një armë bërthamore dhe të fillonte një garë armësh midis vendeve në rajon.

Johnson arriti në përfundimin se plan B nuk ka, por ai duhet të jetë veçanërisht i zhvilluar mirë në këtë fazë.

Britania, Franca dhe Gjermani ka punuar me javë të tëra për të bindur trupin të mos braktisë marrëveshjen e cila u arrit në kohën që presidenti i SHBA-së ishte Brack Obama. Pjesë e këtij pati është edhe Rusia me Kinën.

Gjatë paraqitjes së tij në Fox, Johnson iu përgjigj gazetarëve kur e pyetën pse e keni mbështur një marrëveshje kur ju jeni kundër. Ai tha se un nuk kam qenë në zyrë në atë kohë, por argumentat e mi i kam zgjeruar gjatë një shkrimi në New York Times , ku tha se “vetëm Irani do të fitonte nga braktisja e kufizimeve bërthamore që aktualisht “prangosin” Republikën Islamike.

Sakaq, presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, është shprehur se “nëse Shtetet e Bashkuara largohen nga marrëveshja, do të pendohen si kurrë më parë në histori”. (TemA TV)

Artikulli paraprakE zë gjumi në klasë, mësuesja e rreh me shkelma (VIDEO)
Artikulli tjetërReshjet shkaktuan dëme të reja ende pa u riparuar të vjetrat (VIDEO)