Ballina Bota Takimi Kim-Trump në rrezik, loja e Phenianit në 8 pika!

Takimi Kim-Trump në rrezik, loja e Phenianit në 8 pika!

Kim Jong-un nuk lançon më raketa, por synon ëndrrën e Donald Trump për ta bërë samitin më 12 qershor në Singapor, “një moment shumë i veçantë për paqen në botë”.

Çfarë është prapa kërcënimit të Koresë së Veriut për të hedhur në erë takimin? Në hipotezën më të mirë Marshalli po i vendos kushtet e tij për negociata në tavolinë. T’i shohim.

B-52 e Max Thunder.

Pheniani ka anuluar një takim me koreano-jugorët, duke akuzuar Uashingtonin dhe Seulin për të përgatitur një sulm parandalues me manovrat ajrore të sapofilluara në qiellin e Jugut. Ata janë quajtur “Max Thunder”, duke aktivizuar 100 pajisje duke përfshirë F-15, F-22 luftarakë dhe madje edhe bombardues strategjik.

Ushtrimet janë rutinë, shpjegoi Pentagoni, por këtë vit i kishin mbajtur ata jashtë dritave të drejtësisë vetëm për të mos provokuar reagime. Ato shërbejnë vetëm për të ruajtur nivelin e trajnimit të pilotëve. Megjithatë, pasi filloi “Max Thunder” në ditën kur koreano-veriorët filluan të çmontonin vendin bërthamor të Punggye-ri dhe u detyruan të takoheshin me Korenë e Jugut nuk ishte një veprim i pafajshëm dhe i rastësishëm. Çfarë dëshiron Kim? Ai sinjalizon që nga negociatat e paqes pritet që manovrat e mëdha ushtarake midis amerikanëve dhe koreanoveriorëve të pushojnë përgjithmonë dhe ndoshta që në të ardhmen kontigjenti amerikan i 28,500 trupave është tërhequr. Për më tepër, Trump gjithashtu duket i tunduar, për të ulur kostot.

Një koncesion për gjeneralët nordikë

Sinjali i sfidës së Kim mund të jetë gjithashtu një shenjë se fuqia e tij e brendshme nuk është e pakufizuar. Megjithatë i fortë, ai duhet të merret me krijimin e gjeneralëve të tij që nuk e pëlqejnë zhvillimin ekonomik të paqes për të zënë vendin e mobilizimit të përhershëm ushtarak. Kim, pasi trashëgoi dinastike e fronit, në dhjetor 2011, ka pastruar të paktën 300 grad të larta të regjimit, por natyrisht që ai nuk mund të vazhdojë të eliminojë të gjithë ata rreth tij, ndaj duhet të japë garanci edhe për më të vështirët. Për këtë tani, Pheniani thotë: “Shtetet e Bashkuara po e interpretojnë pozicionin tonë pajtues si dobësi, ata do ta ndryshojnë mendjen e tyre”, samiti nuk mund të jetë atje.

Fyen në Bolton dhe jo në Modelin e Libisë

Anuloi takimin midis delegatëve të tij dhe koreano-jugorëve. Kim e ka ngarkuar detyrën e sqarimit të pozitës së zëvendësministrit të jashtëm të tij. Ka fyer personalisht  John Bolton, këshilltarin e ri të sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, i quajtur “i pështirë”. Por, pastaj dokumenti qartë artikulon objektivin: “Bolton vazhdon të pështyjë “Modelin e Libisë”. Ne jemi një shtet me fuqi bërthamore, jo Libi, e cila ishte vetëm në fazën fillestare të programit të saj, është e qartë se Bolton dhe ata që mendojnë si ai në Shtëpinë e Bardhë do të na detyronin vetëm të çarmatoseshim dhe të kishim të njëjtin fund të Libisë dhe Irakut”. John Bolton ishte në administratën e Bushit, kur në vitin 2004 Gadafi ra dakord të çmontojë programin e tij të shkatërrimit në masë. Në vitin 2011 koloneli u rrëzua dhe u vra ndërsa përpiqej të arratisej. Kim pa imazhet në TV dhe nuk harroi.

Denuklearizmi sipas Kim

Dokumenti në mënyrë eksplicite përmend kërkesat amerikane, duke i quajtur ato “ogurzeza dhe absurd”: do të donte “denuklearizimin tonë të plotë, të pakthyeshëm dhe të verifikueshëm”, kërkon “shkatërrimin total të armëve bërthamore, të raketave, të arsenalit biokimik” në këmbim “pas”, “kompensimit ekonomik”. Kjo nuk është e mjaftueshme për Kim: ai kërkon që reduktimi i armëve të tij të shkojë krah për krah me çmimet, që do të thotë lirim nga sanksionet, garanci të caktuara për mirëmbajtjen e regjimit të tij. Dhe meqenëse garancia më e mirë, ndoshta e vetmja, është ajo atomike, Kim e bën të qartë se ai është i gatshëm të zvogëlojë numrin, ndoshta për të ofruar raketa ndërkontinentale të afta për të goditur Shtetet e Bashkuara, por jo për t’u denuklearizuar tërësisht.

Dhuratat e Kim

Sot, Kim ka filluar të bëjë kërkesat e tij, pas disa “dhuratash” me kosto të vogël (duke mbyllur vendin e Punggye-ri megjithatë kompromentuar dhe ndoshta të padobishëm pasi që tashmë ka 40-60 pajisje, lirimin e tre pengjeve amerikane). Ndërkohë, ai dëshiron fundin e manovrave ushtarake në Jug, një prelud në fund të pranisë amerikane. Dhe sa i përket denuklearizmit të plotë, ai nuk mendon për këtë.

Roli i Xi Jinping

Kim u kthye në Kinë javën e kaluar për bisedime me Xi Jinping. Mund të ketë qenë udhëheqësi kinez, i cili e këshilloi atë të luante fort. Pekini ka çdo interes për të luajtur kartën e Koresë së Veriut me amerikanët, veçanërisht tani që është e angazhuar për të çarmatosur luftën tregtare.

Roli i Boltonit

Shtëpia e Bardhë u kap në befasi nga dy lëvizjet e Kim, anulimi i bisedimeve të reja me jugorët, kërcënimi për të hedhur në erë samitin me Trump. Por sipas analistëve, nëse Trump do të mbajë nerva të forta, ai nuk do t’u japë dritë lojërave të Boltonit që me sa duket nuk dëshiron një marrëveshje, por dorëzimin e pakushtëzuar të Veriut dhe samiti që do të bëhet. Bolton disa javë më parë përsëriti se arsyeja e vetme për të takuar koreano-veriorët dhe “të bien dakord për datën kur ngarkesa amerikane do të dalë në veri për të tërhequr armët e tyre”. Shumë e vështirë për të folur. Donald Trump patjetër luan kartën e “Bolton” për të rritur konfuzionin dhe frikën e Pyongyang. Deri tani ai kishte të drejtë, por Kim duket se dëshiron të thërrasë thundrën, si në tavolinën e pokerit.

Një samit kurth?

Natyrisht, takimi Trump-Kim paraqet shumë rreziqe për presidentin. Në ankth për ta paraqitur atë si një fitore, mund të mbështeste një marrëveshje nën rrogoz , me premtimet e hidhura të Kim. Fronti anti-Trump tashmë imagjinon se presidenti do të ketë fundin e fund Chamberlain, kryeministrit britanik, i cili u kthye nga Mynihu në 1938 pas Paktit me Hitlerin, duke premtuar “paqen për kohët tona”. Por është më mirë të shohësh letrat e Marshallit, se sa të shkosh në luftë. Në tërësi, ngritja e tensionit të Kim, e ka bërë të qartë te Trump se edhe ai është gati të “ngrihet dhe të dalë” në gjysmë të rrugës përmes samitit nëse kupton se nuk ka vend për negociata.

Artikulli paraprakUra që lidh Rusinë me Krimenë, vetëm për 19 km (Video)
Artikulli tjetërCipras tërhiqet nga propozimi “Republika Ilinditase e Maqedonisë”