Ballina Aktualitet Rajoni Thaçi e Gjukanoviq flasin për rëndësinë e dialogut Kosovë – Serbi

Thaçi e Gjukanoviq flasin për rëndësinë e dialogut Kosovë – Serbi

Kryetari i Malit të Zi Milo Gjukanoviq sot në margjina të Forumit 2BS është takuar me kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi, transmeton Koha.net.

Thaçi e ka uruar Gjukanoviqin për marrjen e postit të kryetarit të Malit të Ziu duke e quajtur atë lajm të mirë për vendin e tij dhe për gjithë rajonin.

“Me gatishmëri për dialog, është biseduar në veçanti për rëndësinë e bashkëpunimit të ndërsjellë për perspektivën euroatlantike të vendeve tona si dhe për Ballkani Perëndimor. Është apostrofuar rëndësia e dialogut Beograd – Prishtinë në këtë kontekst”, thotë kumtesa nga kabineti i kryetarit malazez që e përcjell tanjug.

Gjukanoviq e Thaçi kanë shprehur kënaqësinë dypalëshe për marrëdhëniet e mira e përmbajtëse ndërmjet dy vendeve që u vërejt edhe në procesin e demarkacionit të kufirit ndërmjet Malit të Zi e Kosovës”, përfundon kumtesa.

Në takim mori pjesë edhe ministri i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli.

Artikulli paraprakÇfarë moti do të mbretërojë nesër? (VIDEO)
Artikulli tjetërBeteja epike për jetë a vdekje, 100-këmbëshi gjigant përleshet me gjarpër (VIDEO)