Ballina Bota Trump shpall sot vendimin për marrëveshjen bërthamore me Iranin

Trump shpall sot vendimin për marrëveshjen bërthamore me Iranin

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump do të njoftojë nesër nëse SHBA-të do të tërhiqen nga marrëveshja e gjashtë fuqive botërore dhe Iranit për programin bërthamor iranian. Trump njoftoi në Twitter se nesër do të shpallë vendimin e tij në orën dy pasdite, sipas kohës lokale, nga Shtëpia e Bardhë.

Në marrëveshjen e vitit 2015, Teherani u zotua se do të pezullojë programin bërthamor në shkëmbim të heqjes së sanksioneve. Trump ka kërkuar që kjo marrëveshje të ndryshohet, ose Uashingtoni do të tërhiqet nga marrëveshje. Kërkesë është kundërshtuar nga Teherani./kk/

Artikulli paraprak22 librat që duhen lexuar me patjetër
Artikulli tjetërFinancial Times: E ardhmja e Ballkanit varet nga marrëveshja ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë