Ballina Bota Turqia dëshiron demokraci, jo regjim me një njeri: Opozita kryesore e Turqisë...

Turqia dëshiron demokraci, jo regjim me një njeri: Opozita kryesore e Turqisë shpalos manifestin zgjedhor (VIDEO)

Udhëheqësi i Partia Republikane të Popullit( CHP), më 26 maj zbuloi manifestin zgjedhor të partisë së tij, i cili premton të gjejë zgjidhje për “pesë problemet kryesore të Turqisë”, transmeton Tetova News.

Kemal Kılıçdaroğlu lexoi në Ankara deklaratën e partisë së tij në 230 faqe, të përgatitur nën sloganin “Ne po vijmë për kombin”.
Ai gjithashtu prezantoi kandidatët e CHP që konkurrojnë për në parlament në zgjedhjet e parakohshme të 24 qershorit.

Sipas Kılıçdaroğlu, “pesë problemet kryesore” që kanë nevojë për një “zgjidhje urgjente” janë drejtësia, arsimi, ekonomia, paqja shoqërore dhe politika e jashtme.
“Turqia kërkon paqen, jo luftën. Turqia dëshiron liri, jo autokraci. Turqia dëshiron demokraci, jo regjim me një njeri, “, tha ai.
Në manifest, partia premton të heq gjendjen e jashtëzakonshme dhe të krijojë një sistem të pavarur, të paanshëm dhe të drejtë të drejtësisë.

Gjatë fjalës së tij, Kılıçdaroğlu tregoi se partia do të gjejë zgjidhje për çështjet në ekonominë e vendit, të cilën ai e përshkroi si “një nga fushat më problematike të Turqisë”.
“Paga minimale neto do të jetë 2,200 lira turke [$ 467] dhe pa taksa,” tha ai.
“Pensioni më i ulët do të jetë 1,500 lira (318 $)”, tha Kılıçdaroğlu.

Sipas Kılıçdaroğlu, partia e tij gjithashtu planifikon të krijojë një themel të ri për të hartuar të ardhmen e Turqisë. Ai njoftoi emrin e fondacionit si “Strategjitë e Zhvillimit Njerëzor dhe Institucionin e Politikave të Informacionit”, ku do të punonin shkencëtarët më prestigjozë të vendit, transmeton Tetova News.

‘Paqe në shtëpi’

Kılıçdaroğlu tha se politika e jashtme do të zbatohej nën moton “Paqe në shtëpi, paqe në botë”.
“Ne do të jetojmë në paqe me të gjithë fqinjët tanë”, tha ai.
Kreu i CHP njoftoi gjithashtu se partia e tij do të krijonte një “Organizatë të Paqes dhe Bashkëpunimit në Lindjen e Mesme”.
“Themeluesit e kësaj organizate do të jenë Turqia, Irani, Iraku dhe Siria. Këto katër shtete do të jetojnë në paqe “, tha Kılıçdaroğlu.

Ai gjithashtu premtoi të heqë kufizimet e vizave ndaj palestinezëve.
Slogani zyrtar i fushatës së CHP është “Ne po vijmë për kombin”, ndërsa në fushatën e saj zgjedhore partia përdor sloganin “Presidenti për të gjithë ne”

Në prillin e kaluar parlamenti miratoi një projektligj për zgjedhjet e parakohshme më 24 qershor, duke kthyer Turqinë në një sistem presidencial. Në referendumin e prillit 2017, votuesit turq kishin miratuar kalimin nga një sistem parlamentar në një presidencial.Presidenti i ardhshëm do të jetë edhe kryeministër i vendit./TetovaNews

Artikulli paraprakErdoğan: Tani është koha për unitet (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërUdhëheqësja e Partisë së Mirë, Meral Akşener: Shpresoj të bëhem presidentja e parë grua e Turqisë (VIDEO)