Ballina Bota Ujku i parë në Danimarkë pas 200 vitesh vritet në fushë të...

Ujku i parë në Danimarkë pas 200 vitesh vritet në fushë të hapur (VIDEO)

Ujku i parë që bredh në natyrë të egër në Danimarkë prej më shumë se 200 vjetësh është qëlluar për vdekje.

Skena e kapur nga dy natyralistë, tregon se kafsha që raportohet të jetë femër është vrarë me një goditje të vetme nga një makinë afër, përpara se të binte për tokë.

Në Danimarkë thuhet se jeton vetëm një femër ujku. Mbetjet e ujkut janë dërguar për testim, ndërsa rezultatet pritet të dalin më pas këtë muaj.

Një burrë 66 vjeçar është arrestuar me akuzën për shkelje të ligjeve të gjuetisë dhe është deklaruar fajtor, raporton media daneze.

Ujku u vra në tokë bujqësore në Ulfborg, në perëndim të vendit, e cila është në pronësi të Steffen Troldtoft, një ish-kandidat parlamentar me Aleancën Liberale, tha faqja e internetit DR.

Mendohet se një mik i Troldtoftit ka qëlluar në goditjen fatale, shton DR, megjithëse ai ishte i pranishëm kur u krye vrasja.

Ai është një avokat i njohur për një lloj tjetër ujkut, të cilat aktualisht janë një specie e mbrojtur në Danimarkë, shtoi DR.

Aleanca Liberale është pjesë e qeverisë së trefishtë të koalicionit të vendit.

Video u regjistrua nga hulumtuesit Ulla Pipaluk Zobbe dhe Lars Lorentsen më 16 prill dhe u bë publike të dielën.

Videoja ka shkaktuar protestë në Danimarkë që kur është botuar, duke kërkuar që qitësi të burgoset.

Guillaume Chapron, profesoreshë e asociuar në Universitetin Suedez të Shkencave Bujqësore, i tha The Guardian se vrasja ishte ‘krejtësisht e papranueshme’.

Ai tha se ujku nuk po tregonte asnjë shenjë të sjelljes agresive para se të qëllohej.

Ujqërit u gjuajtën deri në zhdukje në Danimarkë në fillim të viteve 1800.

Kishte dëshmi anekdotike se kafshët ishin kthyer në vend rreth 2012-s, me konfirmim që erdhi në maj të vitit të kaluar.

Shkencëtarët që testojnë lëndën fekale të gjetur në rajonin bujqësor të populluar pak të vendit konfirmuan praninë e të paktën pesë ujqërve.

Më intriguese ishte zbulimi se kishte të paktën një femër midis numrit të tyre, duke rritur kështu mundësinë e lindjes së këlyshëve këtë vit.

Studiuesit refuzuan të zbulonin vendndodhjen e tyre të saktë nga frika se do të ishin në shënjestër nga gjuetarët.

Mendohet se ujqërit kanë ardhur nga Gjermania, duke kaluar 310 milje në Danimarkë për të gjetur baza të reja të gjuetisë.

Artikulli paraprakSELA HOMAZHE DËSHMORËVE NË SLLUPÇAN (VIDEO)
Artikulli tjetërRrezikon jetën për disa “like”, i riu shtrihet tek shinat dhe i kalon treni sipër (VIDEO)