Ballina Aktualitet Kosovë Ushtria amerikane jep hollësi për vdekjen e rreshterit amerikan në Kosovë

Ushtria amerikane jep hollësi për vdekjen e rreshterit amerikan në Kosovë

Rreshteri i personelit në kampin ushtarak amerikan “Bondsteel” në Kosovë, Conrad A. Robinson, 36 vjeç dhe me prejardhje nga Los Angeles të Kalifornia, vdiq më 24 maj 2018 në kamp.

Sipas një deklarate të Pentagonit, Robinson vdiç nga një incident jo-luftarak. Ai u caktua në Detyrimin Mjekësor të 155-të, në Batalionin Mjekësor të 261-të, në Brigadën e 44-të Mjekësore, në Fort Bragg, Karolinën e Veriut.Incidenti është nën hetim, sipas departamentit të mbrojtjes. “Reshteri Robinson ishte i njohur rreth për buzëqeshjen e tij, humorin dhe zemrën e mirë.

Ai ishte përkufizimi i shërbimit vetëmohues dhe mori kohë çdo ditë për të dëgjuar dhe monitoruar ushtarët. Prehjet dhe lutjet tona janë me familjen dhe miqtë e tij gjatë kësaj kohe të vështirë”, cithet deklarata e departamentit të mbrojtjes në mediat amerikane.

Robinson ishte pjesë e forcës ndërkombëtare paqeruajtëse e udhëhequr nga NATO që është përgjegjëse për sigurimin e një mjedisi të sigurt në Kosovë. Misioni filloi në vitin 1999 dhe vazhdon sot, edhe pse me një prani shumë më të vogël të forcave amerikane. Zëvendësministri i FSK-së në Kosovë, Burim Ramadani ka shprehur ngushëllimet e tij për familjen e Robinson.

“Ngushëllimet e mia nga zemra për familjen dhe shokët e Rreshterit Conrad A. Robinson, që humbi jetën në një incident jo-luftarak në Kampin Bondsteel, në Kosovë. Lutjet e mia janë me popullin dhe qeverinë amerikane, familjen dhe kolegët e Robinson. Askush nuk duhet të vdes në punën që e duan”, ka thënë ai.

Artikulli paraprakNjë ditë pas protestës, policia nis procedurat për 20 protestues
Artikulli tjetërZihen për kopshtin, e godet vëllaun me thikë