Ballina Bota Britania e gatshme për luftë kundër Rusisë

Britania e gatshme për luftë kundër Rusisë

Trupat e Britanisë së madhe duhet të jenë të gatshme për një luftë kundër shteteve si Rusia, tha i pari i ushtrisë britanike.

Gjenerali Mark Carleton-Smith ka paralajmëruar për rrezikun në rritje bga ushtria ruse në një fjalim të tij në Londër, transmeton gazetametro.net

Si i pari i ushtrisë ruse, Smith ka pasur për detyrë që të sigurohet që ushtarët të jenë të gatshëm të përballen me kërcënimet nga vende të caktuara me një “shpirt luftarak”

Ai e veçoi Rusinë si vendi në kërcënues për shkak të armatimit të saj të përparuar, më konkretisht për raketat e saj me kapacitet që të arrijnë territore të largëta.

Ai tha se Rusia sot nuk ëshë fuqi status quo, por është në një modë revizioniste dhe qëllimet e saj përputhen me një arsenal në rritje të raketave me kapacitet për arritje të gjerë.

Gjenerali shtoi se përceptimi se nuk ekziston një kërcënim serioz ndaj Britanisë është i gabuar. /gazetametro.net

@tn.lajmelokale
@tetovanews